Прокурорът, който ще може да разследва обвинител №1, ще може да проверява и заместниците му при сигнали за нарушения. Това решение взеха народните представители днес като приеха измененията в Наказателно-процесуален кодекс на второ четене.
Въпросният прокурор или заместникът му ще имат възможността да възлагат отделни действия по разследването на следовател от Следствения отдел в Специализираната прокуратура.
Въвежда се съдебен контрол над евентуални откази за образуване на досъдебно производство срещу обвинител №1 или негов заместник. Постановлението за отказ ще се обжалва пред Спецсъда в 7-дневен срок от получаването на преписа. Въззивната инстанция ще бъде Апелативният специализиран наказателен съд, а касационна инстанция – Върховният касационен съд.
Специалният прокурор ще бъде номиниран от най-малко шестима членове от целия ВСС, от прокурорската и от съдийската колегия. Магистратите ще могат и сами да се предлагат за длъжността. Държавният обвинител ще се избира с най-малко 15 от общо 25 гласа на членове на ВСС. В случай, че никой не получи нужния брой гласове, ще има балотаж между двамата кандидати с най-голяма подкрепа.
Мандатът на специалния прокурор ще бъде 5 години, като такъв ще може да се назначава със стаж поне 12 години, със статут на несменяемост, с високи професионални и нравствени качества, с положителна комплексна оценка „много добра“ от последното атестиране, на когото през последните 5 години не е било налагано дисциплинарно наказание.