Оригиналът на знамето на Съединението отново е изложено в експозицията на Историческия музей в града заедно с Панагюрското златно съкровище, съобщават от „NOVA“.
Ценната реликва се пази повече от 50 години, а Елица Цветкова решава да я реставрира, за да ѝ вдъхне нов живот и да завещае славното ни минало на следващите поколения.
Реставраторката разказва за вълнението, което е усетила, когато знамето е попаднало в ръцете ѝ. Тя споделя, че това е голяма отговорност, но такова е и удовлетворението от работата.
Задачата ѝ въобще не е лека. Всичко се върши на ръка и отнема много време, в случая – година и половина. Цветкова разкрива, че е бялата ивица е от памучно платно, зелената от тънък копринен плат, а червената – от по-плътен сатен. Коронованият лъв пък е изпълнен с маслени бои. Тази смес е затруднила реставрирането, но тя се е постарала да го направи по-най добрия начин, че да подчертае запазения оригинал.
Историята разказва, че знамето за Съединението е ушито от свещеника Иван Оряшков. Изработката е по заръка на неговия брат, който е бил сред ръководителите в Панагюрище на въстанието за обединение на Княжество България и Източна Румелия. Духовникът също е мечтаел да види родината си обединена и с радост приел задачата. На знамето са поставени свещените слова „Съединението прави силата!“, като е изрисувана и датата – 2 септември 1885 година.
Директорът на Историческия музей в Панагюрище казва, че това е само едно от доказателствата, че делото е замислено от сериозно хора, които са го подготвили в града.