С официална церемония и грандиозен спектакъл бе открит реставрираният мост на Колю Фичето в Бяла, символ на българската възрожденска архитектура. Новопостроеният експоцентър, разположен в близост до моста, разказва за живота и делото на бележития майстор и пресъздава моменти от изграждането на това архитектурно чудо.
Зам.-кметът на Русе Енчо Енчев на откриването
Сред специалните гости на събитието бе заместник-кметът на община Русе Енчо Енчев, който подари на кмета на Бяла Димитър Славов ръчно рисувана икона на Свети Георги, покровителя на града. В своето изказване Енчев подчерта значимостта на реставрирания мост като част от българското културно наследство. Той сподели, че учениците вече ще имат възможността да се запознаят с историята по най-автентичния начин, докосвайки се до гения на Колю Фичето.
Празничната програма и светлинното шоу
Церемонията по откриването бе придружена от тържествен концерт-спектакъл „Беленският мост на Колю Фичето свързва времена и хора“, чийто сценарист е Борис Радев. Събитието включваше изпълнения на възрожденски песни, църковни песнопения и арии от исторически оперни произведения, изпълнени от оркестър, хор и солисти на Държавна опера Русе под диригентството на Димитър Косев.
Танцов ансамбъл „Вакали“ омагьоса присъстващите със своите фолклорни изпълнения, а близо 300 гайдари и танцьори, облечени в народни носии, извършиха дефиле по моста. Кулминацията на вечерта бе впечатляващо 3D мапинг шоу, проектирано върху моста, което местната управа желае да се превърне в атракция, конкурираща популярния спектакъл „Звук и светлина“ във Велико Търново.
Историческа стойност на моста на Колю Фичето
Мостът на Колю Фичето в Бяла е изграден между 1865 и 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския вилает Мидхат паша и е един от най-забележителните примери на възрожденската архитектура. Съоръжението е дълго 276 метра и е изцяло изградено от издялан камък и варов хоросан, което го прави устойчиво и красиво архитектурно творение.
Мостът е съхранил редица символни скулптури и релефи, украсяващи носещите стълбове и сводовете, което е новаторско за времето си решение на Колю Фичето. През 2000 г. мостът е обявен за архитектурно-художествен паметник на културата от национално значение. С реставрацията му и откриването на експоцентъра, местната управа се стреми да съхрани и популяризира това културно богатство за бъдещите поколения.
Откриването на реставрирания мост на Колю Фичето в Бяла е събитие с голямо културно и историческо значение, което привлича вниманието на обществеността и официалните лица. Със своето грандиозно светлинно шоу и празнична програма, този проект поставя нови стандарти за съхранение и представяне на българското културно наследство.
МВР обяви конкурс за 400 нови гранични полицаи: Как да кандидатствате?