Рецепта за катастрофа на Европа? Илиян Василев дава отговор какво може да доведе до тотален крах!

Подходът всяка държава да реагира различно на конфликти и регионални напрежения води Европа към катастрофа

0
58
Илиян Василев
Илиян Василев. Снимка: Facebook

Подходът всяка държава да реагира различно на конфликти и регионални напрежения води Европа към катастрофа. Това твърди в свой анализ в социалната мрежа Facebook експертът Илиян Василев. Ето какво още посочи той: 

„Достатъчна рамка за сигурност ли са ЕС и НАТО, след като членове на тези организации застават на различни страни в конфликти и регионални напрежения?

Основният катализатор на тези процеси е нарастващият национален егоизъм в международната политика, засилен от администрацията на Доналд Тръмп. Именно Тръмп постави под въпрос принципа на колективната сигурност и започна да насърчава държавите да решават проблемите си самостоятелно.

За Европа този подход е рецепта за катастрофа. Европейският проект се основава на принципа, че сигурността на една държава не може да бъде изграждана за сметка на друга. Този баланс обаче е сериозно разклатен.

Гаранциите за сигурност от САЩ в Европа намаляват, а това принуждава държавите да търсят собствени решения. Този вакуум на сигурност създава условия за опасни експерименти и нови съюзи, които заобикалят официалните механизми на ЕС и НАТО.

Тази нова динамика е благодатна почва за руска намеса. Русия отдавна използва национализма като инструмент за дестабилизация. В Сърбия, например, президентът Александър Вучич все по-активно милитаризира обществото и залага на националистическа риторика, която му служи като спасителен пояс срещу вътрешните кризи и нарастващите протести.

След осъждането на Милорад Додик и ескалацията на напрежението в Косово, става ясно, че национализмът и войната са последното убежище за авторитарните режими на Балканите. За тях конфликтът не е катастрофа, а стратегия за удържане на властта.

България трябва да заеме проактивна дипломатическа роля, да защитава принципите на ЕС и НАТО и да работи за стабилност, и ясно да дефинира своите интереси в противопоставяне на опитите на Русия и Орбан да възпламенят Западните Балкани., само и само за да дискредитират ЕС и НАТО и да отвлекат вниманието на Европа от Украйна.“

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments