Предупрежденията звучат от над година насам. Съединените щати ще бъдат засегнати от рецесия. Ако не през това, то през следващото тримесечие. Или през по-следващото тримесечие. А може би и през следващата година. И така, въпросът е дали в крайна сметка страната все още е застрашена от дълбока рецесия?
Последните признаци показват, че може би това няма да се случи, предава „APNews“. Въпреки значително по-високите разходи по заемите, вследствие на агресивната серия от повишения на лихвените проценти от страна на Федералния резерв, потребителите продължават да харчат, а работодателите да наемат активно нови служители. Цените на горивата се понижиха, а цените на хранителните стоки останаха стабилни, което съответно дава на американските граждани повече възможности за харчене.
Икономиката продължава да бележи плавен ръст. Все по-дълбоко е и убеждението на някои икономисти, че САЩ действително могат да постигнат трудно постижимото така наречено „меко приземяване“, при което растежът се забавя, но домакинствата и предприятията харчат достатъчно, за да избегнат цялостна рецесия.
„Икономиката на САЩ наистина показва признаци на устойчивост. Това кара мнозина основателно да се питат дали дълго прогнозираната рецесия наистина е неизбежна или е възможно „меко приземяване“ на икономиката“, твърди Грегъри Дако, главен икономист в „EY“, данъчна и консултантска компания.
Анализаторите посочват две тенденции, които биха могли да помогнат за предотвратяване на икономически срив. Според някои от тях в момента икономиката преживява „подвижна рецесия“, при която само някои отрасли се свиват, докато цялостната икономика остава сравнително стабилна.
Други смятат, че САЩ преживяват т.нар. „богаташка рецесия“. Те изтъкват факта, че многобройните съкращения на работни места са концентрирани в по-високоплатени отрасли като технологиите и финансите, в които работят много професионалисти, които обикновено имат финансовата възможност да устоят на потенциални съкращения. В резултат на това съкращенията на работни места в тези области е по-малко вероятно да засегнат икономиката като цяло.
Все пак заплахите са налице. Федералният резерв по всяка вероятност ще продължи да повишава лихвените проценти, поне още веднъж, и ще ги задържи високи в продължение на месеци, като по този начин ще продължи да налага високи разходи по заемите за потребители и предприятия. Ето защо някои икономисти предупреждават, че все още съществува опасността да се стигне до пълноценна рецесия.
Това „богаташка рецесия“ ли е?
На този етап заможните американци не страдат от сериозни икономически проблеми, особено след като фондовият пазар се възстанови през тази година. И все пак е вярно, че по-голямата част от значителните съкращения на работни места, започнали през изминалата година, са съсредоточени в по-високоплатените професии. Този модел се различава от обичайните случаи на рецесия, тъй като обикновено първо се закриват по-нископлатените работни места в сфери като ресторантьорството и търговията на дребно, като често броят им е стряскащо висок. Това е така, защото при повечето икономически спадове, когато американците започват да намаляват разходите си, ресторантите, хотелите и търговците на дребно освобождават голям брой работници. Тъй като все по-малко хора купуват жилища, много строителни работници остават без работа. Продажбите на скъпи промишлени стоки, като автомобили и уреди, обикновено намаляват, което води до съкращаване на работни места и в заводите.
Този път обаче нещата изглеждат различни. Ресторантите, баровете и хотелите продължават да наемат активно служители, като всъщност те дори са основният двигател на увеличаването на работните места. И за изненада на експертите по пазара на труда, строителните компании също продължават да откриват нови работни места, въпреки по-високите лихви по кредитите, които често обезкуражават жилищното и търговското строителство. За сметка на това настоящите съкращения засягат предимно хора, извършващи интелектуален труд, и по-специално висококвалицифирани кадри.
Миналата седмица ръководството на компанията „Uber Technologies“ съобщи, че ще съкрати 200 от служителите си в отдел „Човешки ресурси“. По-рано този месец „GrubHub“ също обяви, че предстоят 400 съкращения сред корпоративните работни места в компанията за доставки. Финансовите и медийните компании също изпитват затруднения, като този месец „Citibank“ обяви, че се налага да освободи от длъжност 1600 служители през тримесечието април-юни.
Според икономисти много от засегнатите служители са добре образовани и вероятно ще си намерят нова работа сравнително бързо, което ще помогне за запазване на безработицата на ниско ниво въпреки съкращенията. В момента например федералното правителство, както и работодатели в сферата на хотелиерството, търговията на дребно и дори в железопътния транспорт търсят целенасочено да наемат хора, които са били съкратени от технологичните гиганти.
Том Баркин, президент на клона на централната банка в Ричмънд, изтъква, че заможните служители обикновено имат спестявания, които могат да използват след загуба на работа, което им позволява да продължат да харчат и да стимулират икономиката. Поради тази причина той смята, че загубата на работни места сред хората, практикуващи висококвалифициран труд не влияе толкова силно на потребителските разходи, колкото загубата на работни места сред хората, упражняващи нискоквалицифиран труд.