„Тази година, на 27 ноември изтича срокът за регистрация на кладенците в частни дворове. Ние обаче ще предложим той да бъде отложен.” Това заяви пред „БНТ“ министърът на околната среда и водите Емил Димитров и допълни:
„Тези, които са готови, могат да се регистрират, но заради коронавируса, хората нямаха възможност да отидат да подадат документи. Затова минимум една или две години трябва да се отложи този срок. В четвъртък ще разговарям със земеделския министър Десислава Танева по въпроса за отлагане на крайната дата.“
Министърът обясни, че регистрацията на частните кладенци е безплатна. Тя е наложителна, за да се следи обемът на използвания ресурс. Димитров продължи:
„Разрешено е да се ползва до 10 кубика вода дневно и дори е безплатно. Не може обаче да имаш безплатна промишлена дейност. Затова ние определяме 2 стотинки на кубик, ако толкова питате, нямаме материален интерес. Не може обаче всеки да дупчи, където му дойде, защото има голяма вероятност да навреди на по-голям източник на водоснабдяване.“
Относно водоснабдяването на София, министърът коментира:
„За следващите три години София няма проблем с водоснабдяването. Язовир Бели Искър го държим малко по-ниско заради водата, в момента в който се ремонтира, ще го напълним. И той е пълен, и Студена е пълен, и Дяково, и още шест язовира. Дяково, Студена, Искър, Бели Искър са най-пълните язовири в страната – само кажете и след две седмици почват да преливат. Каквото падне зимата като дъжд, ще го дадем на земеделците даде пример с язовир Ястребино – там има 12 милиона вода, която държим за Антоново, а ние не даваме на земеделците, при условие, че има други варианти за захранване на града.“
Относно глобите за замърсяването на въздуха, Ревизоро посочи:
„Тази година ще има камери на много места и ще има санкции навсякъде относно замърсяването на въздуха от заводи в различни райони на страната. Когато някой сгреши, изобщо да не ми се сърди. Още от началото на годината вносът на нелегални отпадъци от Италия е спрян. Всички отпадъци на София обаче в момента се изгарят във Враца – е как да не провалиш властта, като отидеш и спреш завода във Враца и София се напълни с отпадъци. Ако никой не дойде да почисти у вас, какво ще стане след три дни – ще се зарине с отпадъци. Ето това се цели, обясни Димитров. Хем няма виновни, хем се търси криза. Пестицидите ще ги изнесем. Ще решим проблемът. Аз даже не искам в България да има пестициди“.