Българските ученици показват по-ниски от средните резултати по математика, четене и природни науки. Има трайна тенденция за понижаването им. Това сочат резултатите от PISA – програма за стандартизирано международно оценяване на 15-годишните ученици в 79 държави. През миналата година са били обхванати общо 600 000 деца от целия свят. Броят на родните е бил 5300, предаде „Марица“.
Регулярното международно стандартизирано оценяване се провежда за седми път, като България участва за шести. Данните се обработват от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), а у нас се администрира от Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование (ЦОПУО). Обхваща 15-годишните, тъй като в повечето държави на тази възраст се завършва образователна степен.
Тестовете наблягат на това да се измери до каква степен младежите могат да прилагат наученото в живота. През 2018-та година основният акцент е бил поставен върху четивната грамотност. Форматът е бил нов, защото е съобразен с прехода към дигиталното четене, различните източници и употребата на хипервръзки.
Четене
Децата ни са на 53-то място от 79 държави по отношение на четенето и функционалната грамотност. Средният резултат възлиза на 420 точки и е с 67 точки по-нисък от средното за ОИСР.
Начело с 555 е Китай, а на дъното с 340 – Филипините. Ние сме по-назад от почти всички европейски държави, а зад нас са основно арабски.
Математика
В тази област сме на 48-мо място. Българските тийнейджъри са с 436 т. при среден резултат за всички 489, тоест с 53 точки по-малко. Скалата на първенците изглежда по сходен начин – Китай отново води, а на дъното е Доминиканската република.
Природни науки
По природни науки сме на 55 място със среден резултат 424 точки при 489 в ОИСР. Със сродни постижения са децата от Бруней, Йордания, Молдова, Тайланд, Уругвай, Румъния, Мексико, Катар, Албания и Коста Рика.
[…] седмица излязоха резултатите на PISA, според които българските ученици не са добре […]
[…] седмица излязоха резултатите на PISA, според които българските ученици не са добре […]