Франция ще отложи ответните мерки срещу Обединеното кралство, докато преговорите за правата за риболов след Брекзит продължават, каза Еманюел Макрон, цитиран от „BBC“.
Франция заплаши да спре британските лодки да разтоварват улова в нейните пристанища от полунощ заради скандала. Френският президент обаче каза пред репортери, че санкциите ще бъдат отложени, тъй като разговорите между официални лица продължават. Министърът на околната среда Джордж Юстис каза, че е имало „голяма деескалация“ на спора. В понеделник имаше „конструктивни разговори“ с Франция, добави той. И още:
„Ние много приветстваме факта, че Франция реши да не продължава със заплахите си и ще продължим да водим тези конструктивни дискусии.“
Министърът по Брекзит на Обединеното кралство лорд Фрост ще се срещне с френския министър по европейските въпроси Клеман Бон в четвъртък, за да обсъди редица въпроси за Брекзит. От своя страна френското правителство заяви, че мерките му няма да влязат в сила преди тази среща. В изявление офисът на президента добави, че очаква Обединеното кралство да отговори на последните предложения на Франция за лицензиране до сряда.
Спорът избухна миналия месец, след като Обединеното кралство и Джърси отказаха разрешителни на десетки френски лодки да работят във води близо до бреговата им линия. Франция заплаши да предприеме поредица от мерки срещу Обединеното кралство, освен ако не бъдат предоставени повече лицензи до полунощ в понеделник срещу вторник. Представители на Европейската комисия, Франция, Обединеното кралство и Нормандските острови започнаха преговори в понеделник, за да разсеят спора.
Френските медии цитират Макрон, който каза пред репортери на срещата на върха на COP26 в Глазгоу, че те ще продължат във вторник. Макрон потвърди:
„Не докато преговаряме, ние ще наложим санкции.“
„Ще видим къде сме утре (вторник) в края на деня, за да видим дали нещата наистина са се променили“, добави той.
За какво става дума относно риболовния ред?
Съгласно търговското споразумение за Брекзит ЕС и Обединеното кралство се договориха, че ще дадат лицензи на лодки, ако могат да покажат, че са ловили риба във водите на другия от години. Но изникнаха разногласия относно това колко доказателства са необходими, което доведе до гняв от страна на Франция, когато заявленията бяха отхвърлени от Обединеното кралство и Джърси. Големите траулери рутинно ще събират този вид информация, използвайки неща като данни от системите за автоматична идентификация. По-малките кораби, които идват от френски пристанища, за да ловят риба около Нормандските острови, например, биха намерили по-трудно да предоставят този вид доказателство.
Ответните мерки, с които Франция заплаши, включват възпрепятстване на британските риболовни лодки да разтоварват улова в нейните пристанища и засилване на граничните проверки на стоки от Обединеното кралство. Длъжностните лица в Париж също заплашиха да засилят проверките за сигурност на британските лодки и да засилят проверките на камиони, пътуващи до и от Обединеното кралство. Миналата седмица британски траулер беше конфискуван от Франция по време на риболов във френски води.
Юстис каза пред “BBC”, че е имало известно „административно объркване“, но не смята, че корабът все още се държи от французите. „Macduff Shellfish“, собствениците на конфискувания Cornelis Gert Jan, обаче заявиха пред BBC, че „не знаят“, че техният траулер е бил освободен от френските власти. Андрю Браун, директор по устойчивост и обществени въпроси на компанията, каза:
„В момента ние сме обвързани, за да осигурим освобождаването на кораба. Не сме наясно, че корабът е бил освободен. Нашето разбиране е, че корабът остава в Льо Хавър поне до изслушването утре (сряда).“
Източници в отдела за околната среда казаха пред медията, че противно на предишното твърдение на Юстис, британската рибарска лодка все още е задържана от френските власти в Хавър. Те добавят, че задържането на лодката се разглежда като „рутинно принудително действие“ от французите и не е свързано с по-широкия риболовен ред, така че е малко вероятно да бъде повдигнато като част от преговорите за лицензи. Бари Деас, главен изпълнителен директор на Националната федерация на рибарските организации, каза, че е важно лицензите „да не се раздават просто като конфети“ на корабите на Европейския съюз. Той каза пред „BBC Breakfast“, че трябва да се намери начин за идентифициране на корабите, които исторически са ловили във водите.
„Мисля, че намесата на вероятно вътрешната политика във Франция ескалира това до някакво признание от проблем с рибарството.“
В своя изявление по-рано външният министър Лиз Трус обвини Франция, че „несправедливо“ е поставила краен срок за издаване на повече разрешителни за риболов. Тя отхвърли обвинението на Франция, че Обединеното кралство е нарушило търговската сделка по Брекзит заради начина, по който е издала лицензи. Освен това предупреди, че Обединеното кралство ще бъде готово да предприеме правни действия по споразумението, освен ако Франция не оттегли заплахите си.
Емили Девогел, която продава риба в Булон сюр Мер, уловена от съпруга ѝ Жереми, каза пред изданието, че някои от рибарите започват да се притесняват. Тя беше категорична:
„Започваме да губим надежда. Искаме само, като става дума за рибните ресурси, да можем да работим, както преди. Много е напрегнато. Вече не знаем къде сме и на всичкото отгоре някои лодки имат лицензи, други не, това създава конфликти.“
Говорейки пред „BBC“ в понеделник, Мат, рибар от Дувър, каза:
„Ние само ги молим (французите), ако ще ловят риба в нашите води, да спазват същите правила и да представят доказателства, за да твърдят, че лови риба в нашите води.“
„Бяхме напълно справедливи, напълно открити и напълно честни – французите се държат много безотговорно.“