Рилският манастир не е получил полагащата му се субсидия като паметник на ЮНЕСКО. Това е наложило замразяването на редица реставрационни дейности и кандидатстването им по мярката 60/40, съобщиха от светата обител за „NOVA“.
На манастира е трябвало да се преведат 597 хиляди лева. В тях се включвали средства за ремонти, реставрации и поддръжка. Субсидията е продължена с решение на Комисията по вероизповеданията, но се е загубила „някъде в дебрите на нашата бюрокрация“, твърди игумена дядо Евлогий. От Дирекцията по вероизповеданията са обяснили, че от миналата година насам парите за Българската православна църква се разпределят от Светия Синод.
Синода тази година е получил 26 милиона лева. Оттам обаче казват, че това са средства единствено за заплати на служители на църквата и не са били уведомени да заделят 600 хиляди лева за Рилския манастир. Министерството на финансите също прехвърли отговорността към Дирекцията по вероизповедания, на която е предоставена субсидията и отговорността за разпределението ѝ.
Дядо Евлогий разказа, че приходите в манастира са били почти нулеви в последните два месеца. Посетителите са били между 3 и 4 в делничните дни и около 10-12 в почивните дни. При 80 служители с трудови договори изплащането на заплатите е било затруднено. Монасите са се отказали от заплатите си доброволно през март, за да се плати на служители с деца и такива на минимални работни заплати. Кандидатствали са по мярката 60/40 и по нея са получили облекчения за 13 работни дни от месец март.
Опасенията са, че липсата на държавна помощ може да доведе до тежки последствия. При поета отговорност пред ЮНЕСКО обектът да се поддържа от държавата, неизвършването на това може да доведе до изключването му от списъка с недвижимо културно наследство. От манастира мислят да открият дарителска сметка, за да се стабилизират финансово. Надяват се на подкрепата на Свети Иван.