Риск от изчезване на най-ползваните видове хляб заради таван на надценката

0
177
Хляб
Илюстративна снимка

От Съюза на хлебарите предупреждават за риск най-продаваните видове хляб – бял, типов и „Добруджа”, да изчезнат от пазара. Причината е таванът на надценката от 15%, въведен от депутатите в последните часове работа на 49-ия парламент. Тази промяна трябва да влезе в сила от 1 юли, но предизвиква сериозни опасения сред производителите и търговците.

Експертите смятат, че сценарият за изчезването на тези видове хляб е реалистичен, въпреки че те са най-търсени от купувачите. Затова настояват депутатите да преразгледат решението. В момента две министерства – финансовото и икономическото – подготвят анализ за въздействието на мярката, като резултатите се очакват скоро. Според Мариана Кукушева от Съюза на хлебарите и сладкарите, последиците ще бъдат катастрофални:

„Последиците ще бъдат катастрофални, защото принуждавайки търговци и дистрибутори да работят на загуба, те ще прекратят или ще лимитират доставките на тези 3 вида хляб! Съответно хлебопроизводителите ще намалеят или дори ще спрат производството на тези видове хляб поради намалени поръчки.“

Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружение за модерна търговия, също изразява притеснения относно методологията на прилагане на мярката:

„Другото, което ни смущава, е начинът, по който ще се прилага тази методология – дали ще се отнася към наименованието на хляба, дали към съдържанието на етикета или нещо друго.“

Вълканов добавя, че ако фиксирането на надценката е само на крайния етап на веригата, останалите участници в процеса могат да увеличават цените си без ограничение, което прави мярката неефективна:

„Когато фиксирането на надценката е само на крайния етап на веригата, всички надолу практически могат да увеличават цените си колкото искат, няма как това да бъде работеща мярка за контрол на каквото и да е било.“

Вълканов завършва с коментар, че мярката е недобре обмислена и ще доведе до проблеми между пазарните играчи, като няма да постигне желаните ефекти:

„Всичко в тази мярка е недобре обмислено, то е вредно, ще доведе до проблеми между пазарните играчи и по никакъв начин няма да доведе до ефектите, които законотворецът си е постави. Едно такова решение е доказано неработещо в годините назад.“

Очаква се анализът на двете министерства да даде яснота за бъдещето на мярката и нейното въздействие върху пазара на хляб в България.

Министерство на земеделието настоява за увеличаване на лимита за държавни помощи в ЕС

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments