Рискът от горски пожари в Европа се засилва от ранните горещи вълни и сушата

0
19
Горски пожар.
Горски пожар. Снимка: Пиксабей

Продължителните условия на суша в няколко средиземноморски страни, горещата вълна миналата седмица, която достигна Северна Германия и високите разходи за гориво за самолети, необходими за борба с горските пожари, засилиха опасенията в цяла Европа това лято, пише „Асошиейтед прес“. А е едва юни.

„Голяма част от континента е в суша.“, заяви Катлийн Стоуф, професор по екология в холандския университет Вагенинген, която нарече перспективите за горски пожари „много предизвикателни в цяла Европа“.

Пожарите миналото лято почерниха повече от 11000 квадратни километра (4250 квадратни мили) земя – площ, повече от четири пъти по-голяма от Люксембург. Около половината от щетите са в Европейския съюз. И според експертите горските пожари в Европа не са проблем само за южните, по-горещи страни. Катрин Гампер, специалист по адаптация към изменението на климата в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, изрази следното мнение:

„Това, което учените ни предупреждават, е, че (пожарите) очевидно отиват на север и в страни като Обединеното кралство, в страни като Германия, както и в скандинавските държави, в бъдеще трябва да очакваме горските пожари да се случват по-често.“

Горските пожари в Испания унищожиха десетки хиляди акра гориста земя, въпреки че неотдавнашният рязък спад на температурите помага на пожарникарите да ги овладеят.

Проблемите на Испания започнаха с пристигането през пролетта на най-ранната гореща вълна от две десетилетия. Температурите, толкова високи, колкото обикновено регистрираните през август, се покачиха над 40 градуса по Целзий (104 градуса по Фаренхайт) в много испански градове. В съседна Португалия също беше най-топлият май от девет десетилетия, а във Франция месецът беше най-горещият в историята. Миналата седмица Световната метеорологична организация заяви:

„В резултат на изменението на климата горещите вълни започват по-рано и стават все по-чести и по-сериозни поради рекордните концентрации на улавящи топлина парникови газове.“

„Това, на което сме свидетели днес, е предвкусване на бъдещето.

Въпреки широкото планиране, ранно предупреждение и модели за прогнозиране, подготовката за горски пожари остава огромно предизвикателство. ЕС разширява споделен набор от самолети и хеликоптери в готовност това лято, за да осигури трансгранична подкрепа и се очаква да си партнира с повече държави извън блока.

„Много е трудно да се предскажат горски пожари“, изтъкна Марта Арбиноло, политически анализатор към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и специалист по адаптация към климата и устойчивост. Тя подчерта:

„Ние знаем, че лятото на 2022 г. се предвижда от прогнозите за времето да бъде особено топло и сухо, вероятно дори повече от 2020 или ‚21, което беше най-сухото и най-топло лято в Европа. Можем да очакваме, че рискът от горски пожари в Европа през лятото може да бъде много висок.

В Гърция, която претърпя едни от най-опустошителните пожари в Европа миналия август, властите казват, че по-високите разходи за гориво са допринесли за предизвикателствата, пред които е изправена противопожарната служба, която разчита в голяма степен на самолети, хвърлящи вода, за да се борят с пожарите в планинската страна.

Гърция ще започне да използва огнеупорни химикали във водните капки тази година, докато ЕС изпраща повече от 200 пожарникари и оборудване от Франция, Германия и четири други страни в Гърция, за да останат през лятото.

Сезоните на горските пожари също стават по-дълги. Виктор Реско де Диос, професор по горско инженерство в университета Лерида, в североизточната част на Испания, регион Каталуния, който беше силно засегнат от летните пожари, коментира:

„Концепцията за пожарен сезон в момента губи своето значение. Имаме пожарен сезон през цялата година.“

„Основните промени, които наблюдаваме при изменението на климата, е по-дългата продължителност на сезоните на пожарите.

Лаура Вилагра, високопоставен представител на правителството на Каталуния, заяви на регионална конференция, че мерките за предотвратяване на пожари този сезон могат да включват затваряне на паркове.

„Времето всяка година е по-неблагоприятно, а сушата е много очевидна тази година“, обяви тя и допълни:

„Очакваме много сложно лято.

Реско предвижда мрачно бъдеще в Испания, като твърди, че областите, засегнати в момента от пожари, „вероятно няма да изпитат много пожари до началото на века. Защо? Защото горите биха били много оскъдни. Нямаше да има какво да гори.

Други експерти не са толкова мрачни.

Гампер и Арбиноло от ОИСР посочват, че някои от най-тежките пожари всъщност са довели до положително развитие като Механизма за гражданска защита на ЕС, който улеснява бързото сътрудничество между страните в извънредни ситуации. Европейските страни, твърдят те, също се отварят, за да включат намаляването на риска в планирането си, вместо просто да увеличат ресурсите си за гасене на пожари. Стоуф е категоричен:

„Сърцевината е необходимостта от интегрирано управление на пожарите, внимание към пожарите през цялата година, а не само когато е сухо, и инвестиции в управление на ландшафта.“

Гампер апелира за две неща, които тя е сигурна, че ще имат голямо влияние. Първо, да се преразгледа градското планиране, като не се строи в близост до гори с изключителен риск. И обясни:

„Мисля, че първият ни призив към страните е наистина да помислим къде продължавате да се установявате. На второ място, наложете своите разпоредби. Страните знаят какво да правят.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments