На 26 декември на Деня на бащата родители организират протест под надслов „Не на родителското отчуждение“. Основното им искане е за промени в Семейния кодекс, които да въведат равни права за двамата родители при отглеждане на дете след развод. Протестът подчертава необходимостта от споделено родителство, което според организаторите ще позволи на децата да растат с присъствието както на майките, така и на бащите.
Адвокат Пламен Борисов, един от участниците в кампанията, посочва, че споделеното родителство е от полза както за децата, така и за майките.
„Не е добре майките да бъдат родител 24/7. Те трябва да имат време за себе си, а бащите да поемат своята част от отговорността. Времето на детето трябва да бъде разпределено приблизително по равно“, заявява той пред „NOVA“. Борисов допълва, че родителите могат да постигнат споразумение, ако има уважение между тях. Проблемите възникват, когато липсва добра комуникация и желание за сътрудничество.
Преди дни бяха внесени законопроекти, които обхващат възможността двамата родители да споделят грижите и отговорностите за детето. „Това е важна стъпка за осигуряване на по-добра среда за децата“, коментира адвокат Йорданка Бекирска. Десислава Авджиева от фондация „За споделено родителство“ отбелязва, че през последната година значително се е увеличил броят на бащите, които търсят подкрепа.
„Историите, които получаваме, са от бащи, но и от майки, които искат по-добра законодателна уредба за децата си“, споделя тя.
Протестът в Деня на бащата подчертава необходимостта от законодателни промени, които да утвърдят равноправно участие на родителите в отглеждането на децата. Споделеното родителство е решение, което може да подобри живота на децата и да насърчи сътрудничеството между майките и бащите.
Силата на доброто: „Българската Коледа“ събра близо 3 млн. лева за децата