Родителите в Бургас ще получават допълнителна финансова помощ при раждането или осиновяването на дете. Това решиха днес общинските съветници, като приеха правилник по въпроса.
Той предвижда колкото по-висок е образователният ценз на родителите, толкова по-голяма да е и помощта. Какъв ще е нейният размер не е разписано. Въпреки критиките и по време на заседанията на комисиите, това не беше направено. Обяснението на вносителите от мнозинството е, че размерът на помощта ще се разписва всяка година в бюджета на Общината. Така остава неясно дали помощта ще бъде 100 лева например или 1000 лева. Не са ясни и правилата, по които тя ще нараства за родителите с по-висок образователен ценз.
Предложението предизвика дебати по време на днешното заседание на Общинския съвет. Христо Панайотов от БСП подчерта, че според него помощта трябва да бъде поне 500 лева. Той каза, че по-рано тази сутрин се е натъкнал на реклама на търговска верига по радиото, според която тя дава по 650 лева на своите служители при раждането на дете. Затова по-ниска помощ няма да бъде адекватна.
Стоян Грозев от „Движение България на гражданите“ пък повдигна въпроса за осиновителите и годините на децата, които те осиновяват – нещо, което не е споменато в приетия правилник. Калояна Живкова от ГЕРБ му отговори:
„Какви въпроси могат да изникнат относно това осиновеното дете на каква възраст е. Във всяка възраст има разходи. Не виждам защо трябва да се коментира възрастта на децата.“
„Не казвам, че е пречка, а може да възникнат въпроси. Осиновявайки едно 13-годишно дете, трябва да се върнем назад, за да видим при неговото раждане получавани ли са такива стимули, отпускани ли са подобни еднократни помощи. Затова казвам, че трябва да се помисли в тази посока, да не би да влезем в различни хипотези и да не можем да установим това, което нас ни интересува за отпускане на тази помощ“, обясни Грозев.
„Това е нещо, което е полезно за целия град и всички ние го осъзнаваме. Все пак приемането на правилника е първа стъпка в тази посока. Това, което се каза за материални стимули, също е идея, по която може да се мисли. Аз се надявам наистина да успеем да отделим една подобаваща сума. Имаме уверението на администрацията, че ще има такава“, обясни от своя страна един от вносителите Георги Дракалиев от ГЕРБ.
Докладната записка беше приета с голямо мнозинство от 47 гласа „за“, 1 – „против“ и 1 – „въздържал се“.
В същото време бяха отхвърлени поредица от предложения, направени от съветника Владимир Павлов. Той реагира по следния начин:
„Предложенията ми са продиктувани от статистиката. Около 3800 потенциални потребители на година ще има от бонусите. Тоест ще трябва да има сериозно перо в бюджета. Ако имаме помощ от около 1000 лева, това означава 3,8 милиона лева, което е огромно перо и не може да бъде реализирано. Г-жа Ананиева каза, че биха се възползвали около 1200 семейства, това пак означава над 1 милион лева и не вярвам, че администрацията ще се съгласи, ако се дават 650 лева. Със 100 лева не може да се стимулира раждаемостта. Затова бяха предложенията ми за отпадане на тези гръмки заглавия за стимулиране на раждаемостта. А що се отнася до гражданския брак, това е основната единица в обществото. Считам, че трябва да се сложи край на стимулиране на съвместното живеене и Истанбулската конвенция.“