Ролята на родителите: България с тревожна статистика за пушещите деца

0
52
Тийнейджъри, ученици
Илюстративна снимка

Световният ден без тютюнев дим ни напомня за сериозността на проблема с тютюнопушенето, особено сред младите хора. Статистиките показват, че България заема водеща позиция в Европа по процент пушещи деца, което предизвиква голяма тревога.

Според данни на ООН за периода 2021-2022 г., 18% от 11-годишните деца в България пушат традиционни цигари. За по-големите деца процентите са дори по-високи – 11% от 13-годишните момичета и 13% от момчетата пушат. При 15-годишните тези стойности се увеличават до 41% за момичетата и 39% за момчетата. Това означава, че почти всяко второ дете на тази възраст пуши. Подобни са резултатите и по отношение на употребата на електронни цигари и канабис, като при всяко следващо изследване, ръстът на тези резултати се увеличава.

Сандрина Янева, непушач, споделя своя опит:

„Преди няколко месеца, когато навърших 18 години, реших да опитам за първи път, защото се почувствах предизвикана от приятели. Но казвам, че не бих продължила. Моите родители не пушат и цялото ми семейство ми дава такъв пример. По-голямата част от моите приятели на моите години пушат, дали ще са цигари, вейпове или друг вид устройства, не мога да кажа точна бройка, възможно е даже да са повече от 2/3.”

За разлика от повечето си 18-годишни връстници Леонардо Ленци никога не е пушил.

„Не съм пробвал цигара, вейп, наргиле или всичките им производни заради инат, личен инат. Не трябва да борим самата тенденция, тя ще се променя, ще се адаптира все повече в обществото ни, трябва просто да борим мисълта в младите хора”, казва Леонардо, който е председател на Софийския ученически съвет. Проучвания показват, че 50% от пушачите умират средно с 14 години по-рано.

„Темата на днешния ден, тъй като СЗО дава фокус на този световен ден, е тютюневата индустрия и тактиките, които тя използва, специално за деца. Вие виждате, че новите продукти са с вкус на бонбони, с красиви опаковки, някои от тях имат анимационни герои на тях, целта е наистина нашите деца”, коментира Нела Вампорова, член на СЗО в България.

По случай Световния ден без тютюнев дим Столичната Регионална здравна инспекция организира специална кампания – срещу една цигара подаряват една ябълка. Тази инициатива има за цел да насърчи здравословния начин на живот и да привлече вниманието към необходимостта от по-строги мерки и обществена осведоменост за вредите от тютюнопушенето, особено сред младите хора.

Това събитие е символичен начин за подчертаване на значимостта на проблема и необходимостта от промяна в мисленето и навиците на младото поколение.

Община Варна избра ново туристическо лого и слоган: Където времето тече различно

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments