„Росатом“ потвърди интереса си към изграждането на АЕЦ „Белене“

0
86
Теменужка Петкова. Снимка: Общомедия
Теменужка Петкова. Снимка: Общомедия

Руската държавна корпорация „Росатом“ е потвърдила интереса си към изграждането на АЕЦ „Белене“. По-рано днес министърът на енергетиката Теменужка Петкова съобщи, че до края на днешния ден петте компании, които желаят да строят втората атомна електроцентрала у нас, трябва да направят потвърждения на обвързващите си оферти.

Отделно заявленията за придобиване на миноритарен дял ще бъдат предоставени на стратегическите инвеститори, за да влязат в преговори и да финализират целия модел на проекта, предаде „Дир.бг“. Очакванията са до края на април – началото на май тази година да бъдат подадени и самите обвързващи оферти.

Към момента преговори за изграждането на АЕЦ „Белене“ се водят с компаниите: „Дженерал Електрик“, „Росатом“, Си Ен Ен Си, „Фраматом“ и Корейската хидроатомна корпорация.

Петкова съобщи още, че е необходимо през следващите месеци да продължи и процесът по лицензиране на атомната електроцентрала и да се одобри техническият проект на съоръжението. Това обаче не означава, че има изтичане на лиценз, а че процесът просто не е довършен, подчерта тя.

Ето какво още каза Теменужка Петкова:
„Интересът към реализацията на този проект от едни от световните лидери в областта на ядрената енергетика е наистина голям. Темата, свързана с довършване на процедурата по лицензиране на проекта е важна за нас, важна е и за инвеститорите. За нас е важна, защото ще ни даде много по-голяма тежест и възможност в хода на преговорите да отстояваме един по-голям процент на участие в този проект. От друга страна ще даде възможност на инвеститорите да бъдат сигурни и да имат яснота по отношение на това, което ще се реализира. Така че този процес наистина е необратим и е много важно да се случи.“

Процедурата стартира през 2008 година, но беше спряна след решението за замразяване на проекта.

През 2006 година „Атомстройекспорт“ спечели международния търг за изграждането на двата реактора на площадката на АЕЦ „Белене“, но това така и не се случи, тъй като проектът беше замразен през 2009 година от първото правителство на Бойко Борисов. През месец март 2012 година България се отказа да строи втората атомна електроцентрала.

Шест години по-късно обаче премиерът Бойко Борисов обяви, че АЕЦ „Белене“ все пак ще бъде изградена, защото в проекта са инвестирани вече сериозни финансови средства.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments