Росен Миленов: Референдумът за еврото показва, че можем да решаваме в каква посока да върви животът ни!

1
499
Снимка: Личен архив
Снимка: Личен архив

В България започна подписка за иницииране на национален референдум за еврото и реалното участие на народа в управлението на държавата. Организиран е от Инициативен комитет с председател Росен Миленов, който е специалист в областта на икономическата престъпност. Миленов разказа пред Искра.бг:

На 5-ти февруари имаше пресконференция, на която го обявихме. На същия ден бяха внесени необходимите документи в Народното събрание. На следващия започна началото на подписката, която ще продължи 3 месеца – до 6-ти май, съгласно закона. Трябва да съберем 400 000 подписа. Идеята е да обиколим всички областни градове, за да дадем информация на населението. Когато става въпрос за граждани, големите медии са „глухи“. Става ли въпрос за политици – има фанфари.

Принципът на организиране е чрез попълване на бланки, които се разпечатват и се дават на координаторите по градовете.

Бланките могат да се изтеглят от настоящата статия, от сайта, създаден от референдума и различни групи и страници в социалната мрежа Фейсбук.

Всеки, който желае да се включи може да се обърне към организаторите и да им занесе разпечатан и попълнен документ.

Има 4 въпроса, на които трябва да отговорят гражданите:

  • Желаете ли да бъде запазен българският лев, а България да не влиза във валутния механизъм и да не приема еврото, докато средната работна заплата в страната не достигне средното равнище в Европейския съюз?
  • Желаете ли българският народ да може да инициира национални референдуми по всички въпроси от компетентността на Народното събрание без ограничение?
  • Желаете ли задължителен национален референдум да се инициира с минимум 50 000 подписа на граждани с избирателни права, събирани в продължение на не повече от 4 месеца?
  • Желаете ли предложението за национален референдум да бъде приемано с обикновено мнозинство на гласувалите, независимо от това колко избиратели са участвали в референдума, така както резултатът от политическите избори се приема независимо от броя на гласувалите в тях?

Експертът обяснява, че искат да улеснят процеса, при който населението участва в самото управление на държавата:

Това става чрез писане на закони, формиране на ръководните органи на различни държавни комисии и агенции. Това, което по Конституция се полага на народа като възможност, искаме реално да го осъществим. Градим гражданско общество, което да бъде коректив на незаконосъобразните действия на представителната власт, която е в лицето на депутатите, които избираме.

Организаторите на подписката са български граждани, които не живеят само на територията на България, а и в чужбина. Никой от представителите не членува в партия. До момента нямат и подкрепата от такава или от неправителствени организации.

Инициативата е чисто гражданска. Към момента вървим добре с организацията, но ни очаква още много работа.

По думи на Миленов въвеждането на еврото би довело до негативни последствия за живеещите в страната. Една от основните причини се крие в ниските доходи.

Еврото носи инфлация, т.е оскъпяването на стоки. Оскъпяването пък изяжда спестяванията. Цените ще бъдат вдигнати. Ако трябва да перифразирам – магазинът за левче ще стане магазин за евро. Това значи, че онези 60%, които сега са под линията на издръжка, според данните, които Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) изкарва на всеки 3 месеца, ще потънат.

Експертът изтъква, че еврото е хубаво нещо, но ако разполагаме с европейски доходи и имаме европейска икономика. На този етап би утежнило финансовото положение на хората изключително много. Той дава пример с производството:

Произвеждаме части за автомобили, но колите ги продават германците. Там са големите заплати.

Според Миленов гражданите също са силно против въвеждането на валутата. Дълги години обаче ни е втълпявано, че не зависи нищо от нас, а властта и управлението е привилегия на политиците, на „големите“, онези които ги дават по телевизията:

За съжаление това е голям проблем, довел до кризисното състояние на България. Нещата са изключително сериозни. Не са сринати само държавните институции. Гражданското самосъзнание е на критичния минимум. Така референдумът има и друга задача – да вдъхне на хората увереност, че могат да решават в каква посока да се движи животът им. Видяхме, че чрез онези, които вече 30 години упълномощаваме на избори, нещата не се получават. Възпроизвеждаме все по-големи престъпници във властта. Виждам обаче, че хората искат да покажат на политиците, че са значими. Имат натрупан много гняв и страх за последните 30 години. Това е кошмарен сън, от които трябва да се събудят. В тях има надежда.

По думите му организацията им разполага с минимални финансови възможности. Всичко се прави от народа и за народа. Това е изключително важно, за да има доверие.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Борис
Борис
1 година по-рано

Не на еврото п