Росен Плевнелиев: Голямата битка между демократи и популисти предстои

0
131
Росен Плевнелиев
Снимка: Посолство на Франция в България, Фейсбук

Голямата битка, на която ставаме и ще продължаваме да ставаме свидетели, не е между дясно и ляво, а между популисти и демократи. В последните няколко години сблъсъкът не е само при нас, а е на глобално ниво. Това заяви пред „bTV“ бившият държавен глава Росен Плевнелиев.

„Колкото по-бързо популистите дойдат на власт, толкова по-бързо ще се отървем от тях. Популистите стават статукво и следващата битка ще е срещу тях“, прогнозира бившият президент и посочи, че България ще плати висока цена поради това, че е заразена с популизма.

Според Плевнелиев заявката за промяна вече е дадена и то съвсем категорично с последните парламентарни избори на 4 април. Предстои да се разбере кой ще поеме управлението на държавата, а това е упражнение за мъдри хора, коментира политикът. 

Тепърва ще наблюдаваме разгръщането на много нови роли от депутатите, които носят отговорността да докажат, че са истински държавници, смята Плевнелиев. Той подчерта, че високата избирателна активност на хората е показателна за тяхната готовност да отстояват позициите си без да се страхуват.

„Партията, която искаше да се нарече „Няма такава държава“ с голяма вероятност ще управлява тази държава“, каза бившият регионален министър и допълни, че за него има три „откровено противоконституционни“ въпроса в референдума, проведен от Слави Трифонов и екипа му през 2016 година. 

Росен Плевнелиев обобщи, че политиката е в търсене на „трудни“ баланси и „ще се избира между по-малкото зло“

„Не изключвам коалиция между БСП, ДПС и „Има такъв народ“, нека не забравяме, че БСП и ДПС винаги са играли заедно“, разсъждава Плевнелиев. Възможно е и трите партии да се разберат за няколко важни за тях точки от дневния ред, допълни той.

Води ли до промяна изборът на по-малкото зло, каквато е идеологията на бившия държавен глава? Дали именно взимането на решения от този спектър не са наредили България на първо място по бедност в Европа? Челната позиция в подобна класация означава ли, че не сме успели правилно да степенуваме въпросното „зло“? Или просто, а и най-логично, доказва, че злото никога не може да бъде степенувано, защото самото му наличие е предпоставка за неуспех?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments