Икономистът и финансист Румен Гълъбинов заяви пред Искра.бг, че България е макроикономически подготвена за влизане в еврозоната, но предупреди, че алтернативи като БРИКС не предлагат стабилност или предимства. Той подчерта, че продължителното отлагане на интеграцията на страната в еврозоната може да има сериозни последици за икономиката.
„С текущата политическа ситуация не виждам друго добро решение за България освен Еврозоната“, категорично заяви Гълъбинов. Според него влизането в еврозоната ще донесе стабилност, по-висока привлекателност за инвестиции и по-добра защита от глобални икономически шокове.
Есенната прогноза на Европейската комисия, публикувана на 15 ноември, очертава сравнително положителна картина за българската икономика. Според ЕК растежът на БВП за 2024 година ще достигне 2,4%, а за 2025 и 2026 година прогнозата е за още по-силен растеж – съответно 2,9% и 3%.
„Тези цифри показват, че икономическата ни основа е стабилна. Готови сме за Еврозоната“, коментира Гълъбинов. Той обаче изрази притеснение относно инфлацията, която, макар и да се очаква да спадне до 2,3% през 2025 г., може да бъде повод за притеснение през 2026 г., когато прогнозите сочат леко повишение до 2,8%.
„Инфлацията е относително стабилна, но трябва да внимаваме, защото това може да бъде използвано като аргумент срещу приемането на еврото“, предупреди икономистът.
Фискалният дефицит също остава в приемливи граници според ЕК – 2,6% през 2024 г. и 2,8% за следващите две години. Гълъбинов отбеляза, че тези числа са в съответствие с Маастрихтските критерии, което прави страната ни технически подготвена за еврозоната.
Гълъбинов е категоричен, че присъединяването към икономически съюзи като БРИКС не може да се разглежда като реална алтернатива.
„В страните от БРИКС неравенството между бедни и богати е най-голямо, според проучване на Credit Suisse. Това не е модел, който България трябва да следва“, каза той. Финансистът подчерта, че БРИКС не разполага със стабилни механизми за координация и регулация, каквито еврозоната предлага.
„Еврозоната гарантира предвидимост и финансови механизми, които защитават икономиките на държавите членки от външни шокове. БРИКС не разполага с такава стабилна рамка, а икономическите различия между страните-членки на този съюз го правят неподходящ за модел на интеграция“, коментира Гълъбинов. Икономистът отправи критика към политическите сили в България за липсата на решителност относно интеграцията в еврозоната.
„Политическата нестабилност у нас е основната пречка пред икономическото ни развитие и интеграцията в Еврозоната. Нуждаем се от ясна стратегия и действия, а не от постоянно отлагане“, каза той. Гълъбинов също така посочи, че продължаващите политически кризи създават несигурност сред международните инвеститори.
„Вместо да използваме момента за влизане в Еврозоната, което ще осигури по-добра икономическа среда, ние се самосаботираме с бездействие и политически спорове“, заключи той.
Румен Гълъбинов е категоричен, че България трябва да приеме еврото и да се интегрира в еврозоната възможно най-скоро. Отлагането, според него, не само ще забави икономическия напредък, но и ще увеличи риска от по-голяма уязвимост на страната към глобални кризи.
„Еврозоната не е просто икономическа цел, тя е стратегическа необходимост за България“, заключи икономистът.
[…] Румен Гълъбинов: БРИКС не е опция за България […]
[…] Румен Гълъбинов: БРИКС не е опция за България […]
[…] Румен Гълъбинов: БРИКС не е опция за България […]