В интервю за Искра.бг икономистът и финансист Румен Гълъбинов представи своята прогноза за присъединяването на България към еврозоната.
„Може би в края на 2024 г. има шанс да покрием критерия за инфлацията. Трябва да покажем стабилност и устойчивост в рамките на публичните финанси през 2025 г. Ако успеем да направим това, е възможно България да влезе в еврозоната от 2026 г.“, заяви икономистът.
Какви са предизвикателствата?
Според Гълъбинов инфлацията остава най-голямото предизвикателство пред страната:
„Ключов критерий е да постигнем стабилност на инфлацията до края на 2024 г. Това ще позволи на България да продължи напред към пълно интегриране с еврозоната.“
Освен инфлацията стабилността на публичните финанси през 2025 г. ще бъде решаващ фактор за успеха. Влизането в еврозоната поражда въпроси относно бъдещето на плоския данък от 10% в България – най-ниската ставка в Европейския съюз.
„Въпросът дали плоският данък ще бъде премахнат, е обект на дискусии. В 21 от 27-те страни членки на ЕС, включително в еврозоната, се прилага прогресивно подоходно облагане, като данъчните ставки достигат до 45% или повече“, обяснява Гълъбинов. Според експерта преминаването към прогресивно облагане е препоръчвано от години, но решението зависи от политическата воля.
„България трябва да намери баланс между запазване на конкурентоспособността си и въвеждане на по-справедлива данъчна система“, категоричен е икономистът.
Влизането в еврозоната ще донесе на България икономическа стабилност, намаляване на валутните рискове и по-добро доверие от страна на инвеститорите. Но то също така ще изисква стриктно спазване на икономическите правила и реформи в данъчната и финансовата политика. Присъединяване ще бъде значима стъпка към пълната интеграция на страната в европейската икономика.
Съюзът на съдиите остро критикува ВСС за решението за Георги Чолаков