Румен Гечев: Правителството, което си отива, следва политика от типа „след нас е потоп“

0
62
Проф. Румен Гечев
Проф. Румен Гечев. Снимка: Фейсбук

Бюджетът на страната не е предвидил развитието на COVID-19. Няма и буфери, които да посрещнат едно евентуално бъдещо задълбочаване на кризата у нас. Дали ще наблюдаваме задълбочаване на проблемните въпроси или пък смекчаване – това зависи от изразходваните от държавата средства за здравни услуги, компенсация на бизнеса и семействата. Това заяви пред „Bulgaria ON AIR“ бившият депутат от БСП и член на Комисията по бюджет и финанси Румен Гечев.

Според него няма драматичен спад в бюджета, а напротив. Резултатите са вследствие на добра събираемост на данъците, но и на „други фактори като направената наскоро сделка за летище София“

По думите на бившия депутат намаляването на ДДС-то в ресторантьорския сектор няма да доведе до резултатност във връзка с изсветляването на бизнеса. Положителното отражение не е статистически доказано в другите страни от Евросъюза, затова подобно решение не е справедливо в социален план, каза Гечев.

Той смята, че отиващото си правителство следва политика, базирана на вярването „след нас е потоп“. Доскорошните управляващи нямат интерес какво ще се случи след тяхното напускане на властта. И вместо да се тревожат за състоянието на страната, смятат, че „колкото по-зле е ситуацията, толкова по-добре ще е това за партия ГЕРБ“.

Румен Гечев вярва, че кабинетът е трябвало да изтегли нужния заем в размер на 4.5 милиона, за да изпълни бюджета за настоящата година. Със средствата би могло да се осигурят възможности за служебното правителство и то да си свърши работата по-добре. Въпросът не опира само до него, убеден е бившият народен представител, „а за да сме сигурни, че ще имаме средства за здравеопазване, помощ на бизнеса, образование и други“.

Начертаването на конкретната политика занапред зависи от политическите формации, които ще излязат на следващите избори на 11 юли. Главното, подчерта Гечев, е да се създаде предпоставка за диалог и сътрудничество между държавата и бизнеса. За съжаление в момента се усеща сериозна липса на крупни чуждестранни инвеститори.

„През следващите 3-4 години трябва да поддържаме растеж от 5-6%, защото в противен случай не само ще останем последната страна в ЕС по растеж, но ще продължим да изоставаме и от други страни, които са извън ЕС“, каза още Румен Гечев.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments