Бъдещето принадлежи на държави с високо ниво на амбиция. Това каза президентът Румен Радев при посещението си в Института по роботика на Българската академия на науките /БАН/.
Държавният глава разгледа изградения по оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж” Център за компетентност „Квантови комуникации и интелигентни системи за сигурност и управление на риска“. В Центъра бе представен и Националният план на България за квантова комуникационна инфраструктура. В събитието участваха председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, ръководителят на Центъра за компетентност aкад. Чавдар Руменин и директорът на Института по роботика при БАН доц. Август Иванов.
Като българин се чувствам горд, че тук в България, вие сте успели да създадете такъв перспективен център с огромно значение за нашето бъдеще, посочи президентът пред учените от БАН. По думите му в експерименталния научен център не само са привлечени европейски средства, но и са ефективно оползотворени в интерес на цялото общество. Държавният глава отбеляза и приноса на учените в Института за развитието на високотехнологични производства, иновации и икономика с висока добавена стойност.
Информацията е ключов фактор в съвременния свят, отбеляза още Румен Радев. Президентът добави, че този, който успее да предава огромна по обем информация по най-бързия начин и с висока степен на защита, той ще бъде и конкурентоспособен и ще има гаранции за своята сигурност във все по-трудно предсказуем и наситен с високо ниво на конкуренция свят.
Системата за управление на кризи е занемарена от десетилетия, посочи президентът. Затова е необходимо тя да бъде изградена и трансформирана в единна национална система за управление при кризи.
„Трябва да преминем от реактивен към проактивен подход при управлението на кризи“, призова още държавният глава.
Той призова още:
„Трябва най-сетне да знаем какво става на нашата територия и да можем да управляваме процесите с научни алгоритми. Всяка една уважаваща себе си изпълнителна власт трябва да създаде такъв център колкото се може по-бързо.“