Румен Радев: Наш дълг е да познаваме примера на Петър Богдан и Паисий Хилендарски

2
84
Румен Радев
Румен Радев. Снимка: Президентство

В Гербовата зала на президентската институция беше представена репродукция на ръкописа на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“. Президентът Румен Радев подчерта значимостта на познаването и почитането на делото на личности като Петър Богдан и Паисий Хилендарски, които са играли ключова роля в Българското възраждане и националното пробуждане.

Трактатът на Петър Богдан, написан на латински език и завършен около 1667 г., е първият исторически труд, посветен на България. В рамките на 200 страници, ръкописът разглежда християнското минало и настояще на българските земи и цели да мобилизира подкрепа в тогавашна католическа Европа за освобождението на България от османско владичество. Радев изтъкна, че този труд съчетава в себе си висок интелектуален потенциал и общочовешки послания за свобода и достойнство.

Президентът Радев подчерта, че събитието е особено важно за националната памет и самочувствие на българския народ. Той изрази признателност към откривателите и изследователите на ръкописа – проф. д-р Лилия Илиева, доц. д-р Цветан Василев и покойния историк проф. Божидар Димитров. Специални благодарности бяха отправени и към италианските институции за съхраняването и репродукцията на този ценен исторически труд.

Румен Радев отбеляза, че има особена символика във факта, че три века и половина по-късно, наскоро откритото произведение на Петър Богдан, този пръв софийски католически архиепископ, пристига отново в София, в сърцето на българската държавност. Президентът подчерта думите на Петър Богдан, че „защитата на честта, още повече тази на Родината, надминава всичко, тъй като животът и честта са равнопоставени“.

Представянето на ръкописа се съпътства от две изложби – „За древността на бащината земя и за българските дела“ и „Католиците в България XVII – XX в.“, които ще бъдат на разположение в Централната зала на Националния археологически музей от 22 май до 22 септември 2024 г. Тези изложби са посветени на 155-годишнината на Българската академия на науките и 145-годишнината на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и предоставят уникална възможност на българската общественост да се запознае с важни моменти от националната ни история и културно наследство.

Във връзка с първостепенната роля в откриването и изучаването на ръкописа, както и за академичен принос към развитието на българската наука и съхраняването на културно-историческото наследство на нацията, президентът връчи Почетния знак на президента на проф. Лилия Илиева и доц. Цветан Василев. Почетният знак беше връчен и на проф. Алесандра Нечи, директор на Галерии „Естенси“, за значимата роля на ръководената от нея институция в съхраняването и репродукцията на ръкописа на Петър Богдан.

Президентът Румен Радев завърши с призив всички българи да се докоснат до изключителния текст на Петър Богдан не само заради неговата висока научна и културна стойност, но и като свидетелство за дълбоките ни корени. Той изрази увереност, че все по-често ще намираме поводи да се докосваме до забележителния принос на Петър Богдан към християнството, отечеството и националната ни памет, подчертавайки значението на усилията за общото благо и прославата на бащината земя.

Брезово ще отбележи 24-ти май с празнично шествие и концерти

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments