„Аз мисля, че най-малкото в момента имаме полза от нови избори. Българите са изморени от избори. Това е крайна мярка, но над всичко трябва да бъде българският интерес.“
Това обяви президентът Румен Радев, след като поднесе венци и цветя на паметника на Незнайния войн в София.
„Очаквам правителството да осъзнава и да отстоява българския интерес“, категоричен беше още държавният глава. И допълни:
„Аз очаквам правителството да има много ясна представа как живеят българите, какво искат българите и да се вслушат в техния интерес.“
По отношение на позицията за Северна Македония според Радев е крайно неуместно и нездравословно да се говори по начина, по който го прави министърът на външните работи Теодора Генчовска.
„Натискът беше още по-голям миналата година. Аз удържах на този натиск и служебното правителство удържа. Така че може да се удръжи на този натиск, когато се отстояват българския интерес и истината. Два поредни съвета като представляващ България аз съм удържал много по-сериозен натиск и аз, и служебното правителство обяснихме много добре позициите на България и те се възприемат. Става въпрос за права на човека и език на омразата“, посочи държавният глава.
Радев говори и по темата за спрените доставки на природен газ от Русия като посочи, че през годините назад нашата страна не е успяла да постигне диверсификация.
„Нашата зависимост е голяма и за разлика от други държави българите са най-бедните и енергийно най-бедните. Борбата е да не допуснем драстично увеличаване на цените на доставките, а по възможност да се запазят същите. Рисковете са една чудовищна инфлация, при която хиляди малки и средни предприятия няма да издържат. Това означава тежка икономическа и социална криза с всички последствия, включително и за тези, които управляват в момента“, подчерта президентът.
На журналистически въпрос за нападките на вицепремиера и лидер на БСП Корнелия Нинова Радев беше категоричен:
„Твърденията на Нинова за некоректни и лесно проверими. Явно те се опитва да избяга от подписите си под разрешителните за износа на оръжия за трети страни, които стигат до Украйна. Важен е подписът в Междуведомствената комисия, която тя председателства и с който подпис се разрешава износа на оръжия.“