Румен Радев с призив към Северна Македония

Президентът Радев и Любчо Георгиевски обсъдиха важността на вписването на българите в конституцията на РСМ

0
54
Любчо Георгиевски и Румен Радев
Любчо Георгиевски и Румен Радев. Снимка: Президентство

Политическият диалог между България и Република Северна Македония /РСМ/ следва да се води на всички нива и може да постигне резултати, когато се гради на взаимно уважение и изпълнение на европейския консенсус от 2022 г. Това заяви държавният глава Румен Радев по време на среща с Любчо Георгиевски, министър-председател на РСМ в периода 1998-2002 г. и настоящ председател на политическа партия ВМРО. Срещата се състоя по инициатива на Георгиевски в президентската институция.

Президентът Радев подчерта значението на възможно най-скорошното вписване на българите в конституцията на РСМ. Той изрази надежда, че този ход ще отвори вратата за преговори за пълноправно членство на Северна Македония в Европейския съюз.

Държавният глава отбеляза също така необходимостта от преустановяване на езика на омразата към България и българите в Северна Македония. Радев акцентира върху ролята на обществените медии и институциите в РСМ, които трябва да бъдат водещи в този процес.

Любчо Георгиевски подчерта подкрепата си за по-активен диалог между двете държави. Той се изказа в подкрепа на вписването на българите в конституцията на РСМ и гарантирането на техните права, което според него ще отвори европейската перспектива пред страната.

Георгиевски отбеляза, че това ще насърчи двустранния икономически обмен, ще стимулира развитието на туризма и ще увеличи взаимните инвестиции, което е от общ интерес за България, Северна Македония и региона.

Срещата между Румен Радев и Любчо Георгиевски подчерта значението на политическия диалог и необходимостта от конкретни стъпки за подобряване на отношенията между България и РСМ. Вписването на българите в конституцията и прекратяването на езика на омразата са ключови за напредъка на Северна Македония по пътя към Европейския съюз.

КЗК с контрол върху бизнеса

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments