Румяна Денчева: Изборният кодекс трябва много бързо да бъде променен

0
74
Изборен кодекс /ИК/
Изборен кодекс. Снимка: ЦИК, Facebook

Зам.-председателят на Обществения съвет към Централната избирателна комисия Румяна Денчева се обяви за бърза промяна на Изборния кодекс. Според нея това трябва да бъде една от първите задачи на новото Народно събрание. По този начин биха могли да се избегнат дългите опашки за предаване на изборните протоколи.

Пред „БНТ“ Денчева обясни, че Изборният кодекс, който е бил приет преди седем години, е бил поправян цели 20 пъти. И сега няма да има оправдание, че той не може да бъде коригиран, защото скоро предстоят избори. Това за нея би било безсмислено оправдание. Като пример за наложителна поправка тя даде машинното гласуване.

Денчева подчерта, че още през септември миналата година са били направени промени в Изборния кодекс, които не са били добре обмислени, нито са били съгласувани. На първо място са били смесени двата вида гласуване – това с машини и с хартиена бюлетина. Ако имаше само машинно гласуване, всичко щеше да приключи в момента, в който последният избирател натисне едно копче на екрана.

След това щеше да се изкара разпечатка на гласуването, която може би щеше да бъде дълга три метра. Тя щеше да бъде подписана от всички членове на секционната избирателна комисия и с това всичко щеше да приключи. Тази разпечатка впоследствие щеше да бъде предадена в районната избирателна комисия. Според Денчева справката щеше да отнеме около три минути и по този начин опашките щяха да бъдат избегнати.

Тя е на мнение и, че не е било обмислено как потоците да не бъдат смесвани, така че след това отчитането на гласовете да бъде по-лесно. Затова се е стигнало и до въпросния комбиниран протокол, който толкова много затрудни секционните избирателни комисии. Но според Денчева ако той беше опростен, в разрез със закона, това сега щеше да бъде използвано особено от онези, които са под чертата. Те според нея щяха да търсят оправдание именно в това.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments