Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш изглеждаше едновременно облекчен и притеснен, когато в петък в Истанбул в негово присъствие бяха подписани две отделни споразумения за износ на зърно, за които той посредничи. Непосредствено след като Русия, Украйна и Турция положиха подписите си, той заяви, че това е „лъч надежда“, който предвещава облекчение на продоволствената криза в развиващите се страни. За съжаление на Гутериш и на всички, които разчитат на така нужните доставки на основни хранителни продукти, месеците на дипломатически труд, включително посещенията в Москва и Киев за сключване на сделката, в крайна сметка показаха, че на Русия не може да се има доверие.
В споразумението няма клауза за изрично прекратяване на огъня, но задълженията на Русия са ясно формулирани, а именно: „Руската федерация се ангажира да улесни безпрепятствения износ на храни, слънчогледово олио и торове.“.
По-малко от 24 часа след подписването на сделката спокойствието в Одеса – основното пристанище, посочено в клаузите, беше нарушено, когато две руски крилати ракети „Калибр“, изстреляни по море, се забиха на територията му. По официални данни прозорците на сградите, намиращи се на почти километър от тях, са били изпочупени, а пожарникари са пристигнали бързо, за да потушат пламъците на няколко горящи лодки. Според местните власти един пристанищен работник е бил ранен. Щетите можеха да бъдат много по-големи, но още две от прецизните руски ракети на стойност 6 милиона долара са били свалени от украинската противовъздушна отбрана.
Ходът на Русия да подпише споразумение за зърното беше осъден остро от Украйна и нейните съюзници и беше приет като доказателство за нейното двуличие. Часове след нападението украинският депутат Олексий Гончаренко заяви пред „CNN“, че с действията си Русия показва, че иска да продължи да застрашава световната продоволствена сигурност.
„Атаката хвърля сериозно съмнение върху надеждността на ангажимента на Русия.“., заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен, като добави, че това подкопава работата на ООН, Турция и Украйна за доставка на жизненоважни храни на световните пазари.
За всеобща изненада, първоначалният отговор на Русия, отправен след твърденията, че тя стои зад тази атака, беше отричане, че носи отговорност. Според Турция, която също е подписала споразуменията и е арбитър, който следи за тяхното безопасно и справедливо изпълнение, Кремъл е намекнал на Анкара „по недвусмислен начин„, че „няма нищо общо с тази атака“.
Само 12 часа по-късно обаче говорителката на руското външно министерство Мария Захарова опроверга първоначалното изявление. Тя обясни, че всъщност атаката е извършена от руски сили, и добави, че са били унищожени части от украинската „военна инфраструктура“ в пристанището. В отговор на това Украйна коментира, че ударите са били нанесени по помпена станция на пристанището в Одеса.
Подобно размиване на фактите е обичайна практика за руските високопоставени служители, като в случая това е от ключово значение. Очевидно, сделката за безопасни доставки на зърно и други стоки не е променила нищо в нагласите на Москва за водене на войната, въпреки упоритата работа на Гутериш и постигнатия дипломатическия прогрес. Нанесените щети не само напомнят на света за двусмислените отношения на Москва с другите нации, но също така ясно се вижда и подкопаването на добросъвестността на посредника в сделката, Турция.
Съгласно условията на споразумението Турция трябваше да създаде Съвместен команден център с помощта на ООН, който да следи за спазването на разпоредбите. Русия обаче вече е подкопала всяка форма на доверие заради циничния си подход към войната в Украйна като цяло. Инвазията на Русия в една от световните житници доведе до продоволствена несигурност в световен мащаб, но в крайна сметка Москва получи отстъпки чрез сделката, за да позволи на Украйна да доставя свободно зърно. Това на практика се нарича изнудване.
По време на свое изказване в Истанбул след ракетния удар в събота украинският заместник-министър на инфраструктурата Юрий Васков заяви, че техническите срещи за изпълнение на споразумението продължават.
„Украйна е решена да започне износ на зърно възможно най-скоро. Обсъждането на нападението на Русия също е на дневен ред.„, коментира Васков.
През изминалата седмица Гутериш имаше основание да се надява, че ситуацията ще се облекчи, въпреки че в петък по време на дискусиите за подписване на сделката той беше притеснен. Вчера руският външен министър Сергей Лавров се опита да успокои останалите нации, като заяви, че руски кораби ще помагат за ескортирането на товарните кораби. Това негово изявление, както и ракетният удар, целят умишлено да предизвикат Украйна.