Острото изказване на българското Министерство на външните работи по повод организираната от посолството на Русия изложба „Освобождението на България“, чието откриване е на 9 септември, вече трети ден се коментира в руските медии. Днес в полемиката се включи и говорителката на Министерството на външните работи на Руската федерация Мария Захарова.
„България се занимава с пренаписване на историята, говорейки за донесените от Червената армия т.нар. „репресии“, това е опасна тенденция“, заяви Захарова в интервю за ТАСС.
В позицията на МВнР се казваше, че „щиковете на Съветската армия донесоха на народите в централна и източна Европа половин век репресии, заглушаване на гражданската съвест, деформирано икономическо развитие и откъснатост от динамиката на процесите в развитите европейски държави“.
„Ние прекрасно разбираме, че във всяка страна съществуват свои политически преференции и тенденции. Отчитайки, че това изявление бе направено по официална линия, нашето посолство реагира. Ние открито се изказахме, че е недопустимо да се изопачава историята. Това е абсолютно точен индикатор, че България пренаписва историята. Това е опасна тенденция, защото тя е противозаконна„, казва Захарова.
Последният коментар е изключително интересен поради проектозакон, подготвян от руското министерство на отбраната, който предвижда наказателна отговорност за унищожаване или повреждане на паметници на руски военни, включително в чужбина.
Като допълнение към член 243 от Наказателния кодекс, който иначе урежда унищожаване или повреждане на обекти на културното и историческо наследство на народите на Русия, природни комплекси, защитени от държавата обекти или културни ценности, включени в специален регистър, се предлага допълнителна алинея „Унищожаване или повреждане на символи на воинската слава на Русия“, в която изрично се посочва, че обхватът ѝ ще е и за обекти извън гореизброеното и регистъра.
Според авторите му „това са престъпления с особена опасност за обществото, тъй като нанасят вреда не само на съществуващо имущество, на обществения ред и нравствеността, но и са насочени към изкривяване хода на историческите събития, способства за формирането на изкривено обществено съзнание и настроения, омаловажават ролята на въоръжените сили на Русия за поддържането на международния мир и сигурност, отричат решенията на Международния военен трибунал в частта му за осъждане завоевателната политика на фашизма и фактите за престъпленията на фашизма на окупираните територии“.
По силата на закона руски граждани или чужденци, извършили зад граница престъпление „против интересите, защитавани с настоящия Кодекс“, подлежат на наказателна отговорност, ако по извършеното от тях престъпление няма решение на съда на чуждата държава.