В Украйна започна разследване на евентуални военни престъпления, след като Русия беше обвинена в бомбардиране на цивилни граждани. Главният прокурор на Международния наказателен съд /МНС/ заяви, че в момента се събират доказателства за предполагаеми военни престъпления, както престъпления срещу човечеството и геноцид. Тази стъпка беше предприета, след като 39 държави призоваха да се започне разследване, пише „BBC“.
През последните дни градовете, сред които столицата Киев, Харков и Херсон, бяха подложени на силен обстрел. Президентът на Украйна Володимир Зеленски обвини открито Москва във военни престъпления, след като руските военни сили нанесоха въздушни удари по втория голям град в страната Харков, при които загинаха много невинни граждани. Вчера кметът на Херсон призна, че руските сили са поели контрола над главното местно пристанище, като това е първият голям град, превзет от Москва след инвазията ѝ преди седмица.
По-рано тази седмица главният прокурор на МНС Карим Хан заяви, че планира да предприеме разследване на събитията в Украйна „възможно най-бързо„, но сезирането от страна на 39 държави, включително Обединеното кралство, Франция и Германия, позволи то да започне без съдебно одобрение.
В рамките на разследването ще бъдат разгледани минали и настоящи обвинения във военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид, като това ще включва връщане чак до 2013 г., преди анексирането на Крим от Русия през следващата година. Както е известно, МНС преследва лица, обвинени в най-тежките престъпления, засягащи международната общност, когато засегнатите нации не могат или не желаят да го направят. Съдът не разполага със собствена полиция и разчита на съдействието на съответната държава при арестуването на заподозрени. Наказанията, налагани от Международния наказателен съд, могат да включват присъди за лишаване от свобода и глоби.
Държавната служба за извънредни ситуации на Украйна съобщи, че от началото на руската инвазия, която започна миналия четвъртък, са загинали повече от 2000 цивилни лица, въпреки че засега тази цифра не е проверена по независим начин. Върховният комисар на ООН по въпросите за бежанците заяви, че около един милион души вече са напуснали страната. Вчера Общото събрание на ООН гласува с огромно мнозинство, настоявайки за незабавно прекратяване на инвазията в Украйна. Само четири държави – Беларус, Северна Корея, Еритрея и Сирия се присъединиха към Русия, за да се противопоставят на предложението, призоваващо за изтегляне на всички окупационни сили, а 35 държави се въздържаха от глас. Резолюциите на Общото събрание не са правно обвързващи, но този ход допълнително изолира Русия в дипломатическо отношение.
В сряда кметът на Харков заяви пред „BBC“, че обстрелът и ударите, нанесени с крилати ракети поразяват жилищни райони и вземат тежки жертви сред цивилното население. Същевременно в южното пристанище Мариупол се опасяват, че стотици хора са загинали след часове на продължителен обстрел. Усилията на Русия да обкръжи Киев обаче се забавиха, като един от американските високопоставени служители заяви, че огромен руски конвой на север от столицата се е придвижил минимално през целия ден, въпреки продължаващите въздушни бомбардировки на града. Във вторник беше ударена телевизионна кула в Киев, което доведе до спиране на излъчването на медията и до смъртта на петима души.
Междувременно в град Харков най-малко 10 души са били убити при нападение срещу опера, концертна зала и правителствени офиси в района на площад „Свобода“.