Днес руските сили започнаха масова евакуация на цивилни граждани от един от първите големи градове, които превзеха при инвазията си в Украйна. Това е мълчаливо потвърждение, че президентът Владимир Путин е напът да претърпи още едно тежко поражение на бойното поле. Решителната контраофанзива на Украйна изглежда се насочва към Херсон – южен град с население над 250 000 души, с промишлени предприятия и голямо пристанище, близо до река Днепър. Битката за града е ключов момент както за Украйна, така и за Русия, като с наближаването на зимата се очаква студът и трудните условия на живот до голяма степен да попречат на действията на фронтовите линии, пише „Associated Press“.
Като пореден знак, че инвазията му не върви по план, по-рано днес Путин разпореди военно положение в 4 украински региона, които Москва незаконно анексира през последните седмици и където руските сили имат пълен или частичен контрол. Сред тях е и районът около Херсон, който носи същото име като града. През последните дни броят на евакуираните местни жители от града расте стремглаво. По руската държавна телевизия бяха излъчени кадри, на които се вижда как жителите се тълпят по бреговете на река Днепър, много от тях с малки деца, за да се отправят с лодки на изток, а оттам и по-навътре в контролираната от Русия територия. Чрез текстови съобщения жителите са били предупредени да очакват обстрел и да имат готовност да се качат в автобуси за напускане на града, съобщиха руските държавни медии. В изявлението се казва още, че евакуираните могат да вземат със себе си два големи куфара с лични вещи, както и лекарства и храна за няколко дни.
Подкрепяните от Москва власти заявиха, че евакуацията от окупираните територии е доброволна, но в много случаи единствените пътища за напускане са към Русия.
„По-добре е хората да бъдат евакуирани, в случай че при военните действия градът бъде атакуван чрез артилерийски обстрел и бомбардировки. Сега правим точно това ,“, заяви Владимир Салдо, губернатор на Херсонска област, който има подкрепата на Москва.
Херсон е един от четирите частично или изцяло окупирани региона, които Русия незаконно анексира миналия месец в опит да затвърди властта си над заграбените от нея територии. Този неин ход стана обект на остри международни критики от страна на западните държави. Военното положение, въведено от Путин, обхваща и четирите региона. Руският лидер също така предостави извънредни допълнителни правомощия на ръководителите на руските региони. Той все още не е уточнил напълно какви са правомощията, които военното положение предоставя, но обикновено те включват ограничения върху пътуванията и публичните събирания, по-строга цензура и повече власт за правоприлагащите органи.
Междувременно стана ясно, че Путин не е в състояние да задържи цялата завзета територия, като търпи значителни загуби на хора и оборудване. По тази причина Русия засили бомбардировките по въздух, като проведе яростна военна кампания насочена към украинските електроцентрали и други обекти от ключовата инфраструктура. Тази тактика се различава от стратегията на Кремъл, наблюдавана в началния етап на инвазията през февруари, когато руските главнокомандващи привидно се опитваха да запазят някои комунални услуги в Украйна, които може би смятаха, че по-късно ще им бъдат необходими.
След като беше изтласкана от околностите на столицата Киев и след това отблъсната на юг и изток от продължаващата украинска контраофанзива, започнала в края на лятото с подкрепата на оръжия, доставяни от Запада, сега Москва все по-често прибягва до атаки срещу електроцентралите и други обекти от енергийната инфраструктура на Украйна, заплашвайки с изключително тежка зима милиони украинци. По повод на това украинският президент Володимир Зеленски съобщи вчера, че близо една трета от електроцентралите в страната са били разрушени от 10 октомври насам, което е довело до „масови прекъсвания на електрозахранването“ в цялата страна. Той призова украинците да положат „много съзнателни“ усилия за пестене на електроенергия, като отправи обръщението си преди поредната нощ, в която бяха разрушени подстанции и важни сгради за комунални услуги.
Западните държави обещаха да предоставят повече системи за противовъздушна отбрана, за да помогнат на Украйна да се противопостави на въздушното нападение, което поставя на изпитание устойчивостта и живота на украинските граждани след инвазията на Москва. Зеленски потвърди, че новата система за противовъздушна отбрана, доставена наскоро от Германия, вече е в експлоатация и работи добре срещу руските атаки. Той благодари на украинските военнослужещи, които са успели да свалят ракети и ирански безпилотни самолети, насочени към енергийни съоръжения.
През последните 24 часа руските удари в цяла Украйна са отнели живота на най-малко шестима цивилни граждани и са ранили 16 души, съобщиха от офиса на президента по-рано днес. По официални данни руските сили са атакували девет югоизточни региона на Украйна с помощта на дронове, ракети и тежка артилерия, като са се съсредоточили главно върху енергийни съоръжения. Четири града са били атакувани около атомната електроцентрала в Запорожие, която е най-голямата в Европа, като са били разрушени жилищни сгради. В град Енергодар, където живеят работниците от централата, частично са прекъснати електрозахранването и водоснабдяването.