Притеснени, че проблемът може да стане по-мащабен, Русия и Турция засега се опитват да ограничат участието си в конфликта, свързан с Нагорни Карабах, свеждайки подкрепата си до предоставяне на хуманитарна помощ и до известна степен военна помощ.
Анкара вижда своята силна подкрепа към Азербайджан по отношение на противоречията с етническите арменци в планинския анклав като част от усилията за засилване на международното влияние на Турция. Москва от своя страна е решена да защитава собствените си интереси в Южен Кавказ. Нито една от двете страни обаче не иска да бъде вкарана в мащабна война, а частните военни изпълнители твърдят, че Москва и Анкара до голяма степен си затварят очите за ролята на наемниците, вероятно биещи се и от двете страни, за да избегнат подклаждане на напрежението.
Турция-членка на НАТО, която увеличи доставките на оръжие за Азербайджан през последните години, вероятно ще се въздържи от по-засилено военно участие, ако нейният съюзник продължи да напредва в Нагорни Карабах, твърдят военни и политически анализатори. Русия, която има сключен пакт за отбрана с Армения, също има добри отношения с Азербайджан и е малко вероятно да участва пряко във военните отношения, освен ако Азербайджан не предприеме умишлена атака срещу Армения, разкриват още експертите. „Основният въпрос е: иска ли Кремъл връщането на Нагорни Карабах в Азербайджан?“ разсъждава Пиер Разу, академичен директор във Френската средиземноморска фондация за стратегически изследвания.
Хиляди хора се страхуват за живота си, след като на 27 септември напрежението ескалира в отцепилата се територия, която е международно призната като част от Азербайджан, но населена и контролирана от етнически арменци. Президентът на Азербайджан Илхам Алиев заяви в неделя, че силите на страната му са превзели Шуша, вторият по големина град в Нагорни Карабах. Арменските власти отрекоха това, но турският президент Таип Ердоган поздрави своите „азерски братя“ и заяви, че вярва, че изявлението на Алиев е „знак“, че Азербайджан скоро ще си върне контрола върху повече територии. Подкрепата на Турция за Азербайджан е жизненоважна, а доброто въоръжение и напредъкът на „бойното поле“ на Азербайджан намаляват стимула му за постигане на трайна мирна сделка. Русия пък на свой ред е основният доставчик на оръжие на Армения, въпреки че продава оръжия и на Азербайджан, който подобно на Армения в продължение на десетилетия беше част от Съветския съюз.
Необходима помощ
Русия заяви, че ще предостави „цялата необходима помощ“, ако конфликтът се разрасне и на територията на Армения. Руски частен военен изпълнител, пожелал анонимност, разговаря с „Reuters“ и цитира непотвърдена информация от колега, че руски наемници са отишли в Нагорни Карабах. Александър Бородай, бивш лидер на проруски сепаратисти в Източна Украйна, заяви, че малка група руски бойци, предимно от арменски произход, са посетили район от Нагорни Карабах, но не са останали дълго. „Те бързо разбраха, че помощта им там няма да бъде използвана правилно.“, каза още той.
Москва и Анкара подчертаха, че присъствието на чуждестранни бойци е заплаха за стабилността. След като Армения съобщи, че са заловени двама сирийски активисти, Русия изчисли, че 2000 наемници от Близкия изток се бият, а Ердоган каза, че Армения използва кюрдски сили в своя помощ.
Политическият анализатор Фьодор Лукянов коментира, че руското участие в конфликта едва ли ще съответства на подкрепата, получена от сепаратистите в Източна Украйна, и че дори „случаен удар“ на арменска територия няма да бъде разглеждан като „агресивна акция“ от Москва. Москва има прагматични отношения с Анкара, която е преодоляла минали кризи и сега изпитва опасения за сигурността на нефтопроводите и газопроводите в Азербайджан.
Още полети, предоставящи помощ
Доставките на хуманитарна помощ от Русия до Армения са се увеличили през последните седмици, сочат данните за проследяване на полети и данните на две арменски авиокомпании.
Военен товарен самолет IL-76, използван преди от арменската пощенска служба, а сега експлоатиран от „Atlantis Armenian Airlines“, е летял почти ежедневно между Русия и Ереван от началото на октомври досега, съобщиха от авиокомпанията. В петък репортери на “Reuters” видяха самолета на летището в Ереван след полет от Москва, натоварен с три микробуса, четири зимни гуми и десетки чували и кутии, маркирани с червени кръстове. Етикетите на много от тях посочват московското посолство на Армения като подател. Два търговски самолета Airbus A320, експлоатирани от европейските авиокомпании “Atlantis”, също доставят хуманитарна помощ от южна Русия от началото на октомври.
Подкрепата на Турция за Азербайджан обаче има „ефект, който променя играта“, твърди Лорънс Броърс, който е начело на института „Chatham House“ в Кавказ. „Ако азербайджанската офанзива продължи както досега, няма да има нужда от по-нататъшно участие на Турция.“, каза още той, добавяйки, че Турция „вероятно ще окаже по-голяма подкрепа“, ако азербайджанските военни сили изпитат затруднения.