Москва призова Запада да отмени санкциите срещу нея, наложени заради войната в Украйна, като се опитва да прехвърли вината за нарастващата продоволствена криза, влошена от невъзможността на Киев да доставя милиони тонове зърно и други селскостопански продукти, на западните страни. В отговор на това Великобритания веднага обвини Москва, че „се опитва да държи света в плен„, и подчерта, че няма да има облекчаване на санкциите, предава „CNN“.
Украйна е един от най-големите износители на пшеница, царевица и слънчогледово олио в света, но войната, включително руската блокада на пристанищата, не позволява на голяма част от продукцията да напусне страната, което застрашава световните хранителни доставки. Много от тези пристанища сега са осеяни с мини. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков се опита да снеме вината за кризата от Русия, приписвайки я на западните санкции.
„Обвиняваме западните страни, че са предприели редица незаконни действия, които доведоха до блокадата на доставки.„, заяви Песков по време на конферентен разговор с репортери.
Самата Русия също е крупен износител на зърно, като по повод на това Песков настоя, че Западът трябва да отмени „незаконните решения“, които възпрепятстват товаренето на кораби и износа на зърно. Коментарите му бяха възприети като опит за умишлено създаване на смут, след като стана ясно, че по негови думи блокирането на украинския износ е приравнено към трудностите, които Русия твърди, че изпитва при износа на собствените си продукти.
Западни лидери отхвърлиха тези твърдения. Миналата седмица държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен отбеляза, че храните, торовете и семената са освободени от санкциите, наложени от САЩ и много други страни на Русия, както и че Вашингтон прави всичко възможно, за да гарантира, че страните са наясно, че потокът от тези стоки не трябва да бъде засегнат. Тъй като войната продължава вече четвърти месец, по-рано тази седмица световните лидери отправиха още по-настоятелни призиви за намиране на решения на кризата. Европейските държави се опитаха да облекчат кризата, като изнесат зърното от Украйна чрез железопътния транспорт, но влаковете могат да превозват само малка част от това, което страната произвежда, затова за за по-голямата част от износа са необходими кораби.
Междувременно руското министерство на отбраната предложи вчера да се отвори коридор, който да даде възможност на чуждестранни кораби да напускат пристанищата в Черно море, и друг, който да позволи на корабите да напускат Мариупол в Азовско море.
Михаил Мизинцев, началник на руския Национален център за контрол на отбраната, заяви, че 70 чуждестранни кораба от 16 държави вече се намират в шест черноморски пристанища, включително Одеса, Херсон и Николаев, но не уточни колко от тях могат да бъдат използвани за пренасяне на хранителни продукти. Украйна изрази скептицизъм по отношение на това предложение. В изказване, отправено по време на дискусиите в Давос, украинският външен министър Дмитрий Кулеба заяви, че страната му е готова да постигне съгласие за безопасни коридори, но не е сигурна дали може да се довери на Русия, че ще спазва клаузите на това споразумение.
Британската министърка на външните работи Лиз Тръс заяви днес, че руският президент Владимир Путин „се опитва да държи света в плен„, като изисква отмяна на някои санкции, преди да разреши възобновяването на украинските доставки на зърно.
„Всъщност той превърна в оръжие глада и липсата на храна сред най-бедните хора по света. Това, което не можем да допуснем, е отмяна на санкциите или умиротворяване, което просто ще направи Путин по-силен в дългосрочен план.“, сподели Тръс по време на посещение в Сараево.
Говорителят на Кремъл Песков заяви по-рано днес, че Кремъл очаква Украйна да признае настоящото положение. Това изглежда беше сигнал за надеждите на Кремъл, че Украйна в крайна сметка ще се съгласи да признае руския контрол над южноукраински градове като Херсон и Мелитопол, както и други области на север от Крим, който завзе през 2014 г. , в допълнение към завзетите от нея области в Донбас. Както е известно, преди време Русия поиска от Украйна да признае руския суверенитет над Кримския полуостров и да признае независимостта на подкрепяните от Русия сепаратистки региони в Донбас.