Руските власти отхвърлиха призивите за пълна демилитаризация на района около АЕЦ „Запорожие“ в Южна Украйна. Според тях този ход ще направи централата по-уязвима, предава „BBC“.
Призивите идват на фона на нарастващата загриженост за безопасността на най-голямата ядрена централа в Европа, след като и двете воюващи страни се обвиняват взаимно в обстрела на района. Украински служители управляват завода, който е под руски контрол от март. Това беше един от първите обекти, превзети от руските войски след нахлуването им в Украйна на 24 февруари.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш алармира след среща с президента на Украйна Володимир Зеленски и турския лидер Реджеп Тайип Ердоган в Лвов в четвъртък:
„Всяка потенциална вреда за Запорожие е самоубийство.“
Украинският президент призова ООН да осигури демилитаризация на атомната централа. Гутериш отвърна, че „съоръжението не трябва да се използва като част от военната операция“. Ердоган повтори опасенията на шефа на ООН, като каза пред репортери, че е притеснен от опасността от избухване на „поредната чернобилска“ катастрофа.
Зеленски разкритикува „умишлените“ руски атаки срещу електроцентралата. Той обвинява Москва, че е превърнала съоръжението във военна база. Тримата лидери призовават руснаците да демилитаризират зоната възможно най-скоро.
Но Иван Нечаев, който е заместник-директор на отдела за информация и печат на руското външно министерство, отхвърли призива. Той обяви пред журналисти:
„Прилагането им ще направи централата още по-уязвима.“
Призивите идват, след като украинският персонал, който работи в централата под ръководството на Русия, предупреди за потенциална ядрена катастрофа в съоръжението, като заяви, че през последните две седмици то е станало „мишена на непрекъснати военни атаки“.
„Това, което се случва, е ужасяващо и надхвърля здравия разум и морал“, написаха служителите в публикация в „Telegram“.
Три от четирите електропровода, свързващи централата с украинската национална мрежа, бяха повредени в резултат на обстрел. Вследствие на това ядреният регулатор на Украйна предупреди, че пълната загуба на електрозахранване би означавала, че „ядреното гориво ще започне да се топи, което ще доведе до освобождаване на радиоактивни вещества към околната среда“.
Снощи официален канал в Twitter, използван от украинското правителство, съобщи, че членове на „Росатом“, руската държавна ядрена корпорация, „спешно“ са напуснали съоръжението и е обявен „неочакван почивен ден“.
„Офицери от украинското разузнаване смятат, че руснаците подготвят провокация /в съоръжението/“, написаха в Twitter от Центъра за информационна сигурност на Украйна.
„След мащабния им обстрел… /руските сили/ биха могли да „повишат залозите“ и да организират истинска терористична атака срещу най-голямото ядрено съоръжение в Европа“, се казва в съобщението.
„BBC“ не успя да провери достоверността на твърденията. Въпреки опасенията обаче се посочва, че мястото е много по-сигурно от Чернобилската централа, където възникна най-лошият ядрен инцидент в историята. Реакторът е в стоманобетонна сграда, която може „да издържи на екстремни външни събития, както природни, така и причинени от човека, като самолетна катастрофа или експлозии“, обясниха експерти пред „BBC“ през март.