Русия отрича да използва електроенергията като политическо оръжие на фона на рязкото покачване на цените в Европа, което доведе до скок на сметките за газ в много домакинства. Русия, която е един от най-големите доставчици на природен газ за Европа, е обвинена в умишлено спиране на доставките. По повод на тези обвинения президентът Владимир Путин заяви, че подобни твърдения са „напълно абсурдни и политически мотивирани“, предава „BBC“.
Европейската комисия предложи мерки, които страните членки биха могли да предприемат, за да се преборят с покачващите се цени. От януари насам цената на едро на природния газ се е увеличила с 250%, което е довело до ударно нарастване на разходите за потребителите и бизнеса. Цените на електроенергията достигнаха рекордно високи стойности по различни причини, включително високото търсене на природен газ, тъй като икономиките все още се възстановяват от пандемията от COVID-19.
По време на дискусия, проведена по-рано днес на международния форум в Москва, посветен на световния енергиен сектор, президентът Путин обвини Европа за настоящата криза, като заяви, че след студената зима европейците не са се запасили с достатъчно количество газ. Лидерът подчерта, че е изключително важно да се предложи дългосрочен механизъм за стабилизиране на енергийния пазар. Путин добави още, че Gazprom, руският газов гигант, доставя газ за Европа на максимални нива съгласно съществуващите договори и е готов да предостави повече, ако това бъде поискано.
Какви са новите мерки на ЕС?
По-рано днес еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсън заяви, че изпълнителната власт на ЕС отговаря на призивите за спешни действия, като предлага „инструментариум за определяне и регулиране на цените на електроенергията“.
Наборът от мерки очертава стъпките, които страните-членки могат да предприемат, за да намалят сметките за електроенергия на своята територия, без да нарушават законодателството на ЕС. В изявлението става ясно, че по този начин се потвърждават главно мерките, които националните правителства вече могат да приложат веднага, но все пак се обмисля какво още може да направи Комисията в тази посока.
Симсън заяви още, че страните членки са в най-добра позиция да облекчат тежестта от повишаването на цените на енергията с наближаването на зимата. Тя ги призова да обмислят идеи за предоставяне на спешна финансова подкрепа за уязвимите домакинства, държавна помощ за компаниите в затруднено положение, както и целеви намаления на данъците. Еврокомисарят също така посъветва лидерите на страните членки временно да преустановят плащанията по сметки, в случаите когато това е необходимо и да въведат предпазни мерки, за да избегнат прекъсвания в мрежата.
Освен тези мерки, Симсън обяви, че Комисията ще разгледа възможните ползи от съвместното закупуване на природен газ от държавите в ЕС. Според нея държавите могат колективно да купуват газ, за да формират стратегически резерв. Въпреки това тя напомни, че подобно на съвместната схема за закупуване на ваксини срещу коронавируса, участието тук също би било доброволно.
„Не сме изправени пред скок в цените поради нашата политика в областта на климата. Цените на изкопаемите горива се покачват. Трябва да ускорим зеления преход, а не да го бавим.“, твърди Симсън.