Русия стана първата страна, която официално регистрира коронавирусна ваксина и я обяви за готова за употреба, въпреки международния скептицизъм. Президентът Владимир Путин заяви, че една от дъщерите му вече я изпробва, съобщава “ABC News”.
Путин подчерта, че ваксината е преминала през необходимите тестове и се е доказала като ефективна, предлагайки траен имунитет от коронавируса. Учените в цял свят обаче изпитват тревога, че бързината да започнете да използвате ваксината преди изпитванията на фаза 3, които обикновено продължават месеци и включват хиляди хора, може да предизвика обратен ефект. На изявление на заседание на правителството във вторник, Путин заяви, че ваксината е преминала правилно тестване и е безопасна.
“Бих искал да повторя, че ваксината е преминала всички необходими тестове”, каза той. “Най-важното е да се гарантира пълна безопасност при използването на ваксината и нейната ефективност.”
Руският лидер добави, че една от двете му по-големи дъщери е получила два изстрела от ваксината. “Тя е участвала в експеримента”, каза Путин.
Той обясни, че дъщеря му е имала температура от 38 градуса по Целзий (100,4 по Фаренхайт) в деня на първата инжекция с ваксина, а след това тя е спаднала до малко над 37 градуса (98,6 по Фаренхайт) на следващия ден. След второто боцкане тя отново имаше леко повишаване на температурата, но след това всичко приключи.
“Тя се чувства добре и има голям брой антитела”, добави Путин. Той не уточни коя от двете му дъщери е тествала ваксината – Мария или Катерина.
Руските власти съобщиха, че медицинските работници, учителите и други рискови групи ще бъдат първите, които ще бъдат засегнати. Вицепремиерът Татяна Голикова заяви, че ваксинацията на лекарите може да започне още този месец.
Здравното министерство заяви в изявлението си от вторник, че се очаква ваксината да осигури имунитет от коронавируса до 2 години. Путин подчерта, че ваксинацията ще бъде доброволна. Руските представители заявиха, че мащабното производство на ваксината ще започне през септември, а масовата ваксинация може да започне още през октомври.
Когато пандемията удари Русия, Путин заповяда на държавни служители да съкратят времето на клиничните изпитвания за потенциални коронавирусни ваксини.
Да стане първата държава в света, разработила ваксина, беше въпрос на национален престиж за Кремъл, тъй като се опитва да отстоява имиджа на Русия като глобална сила. Държавните телевизионни станции и други медии похвалиха учените, които работят по него и представиха работата завист на други нации.
Професор Александър Гинцбург, ръководител на института в Гамалея, който е разработил ваксината, “повдигна вежди” през май, когато каза, че той и други изследователи са опитали ваксината върху себе си.
Човешките изследвания започнаха на 17 юни сред 76 доброволци. Половината са инжектирани с ваксина в течна форма, а другата половина с ваксина, която се предлага като разтворим прах. Някои от първото полувреме бяха наети от военните, което предизвика опасения, че военнослужещите може да са били подложени на натиск за участие.
На фона на притискането на Русия да стане първата, която да създаде ваксина, САЩ, Великобритания и Канада миналия месец обвиниха Русия, че използва хакери за кражба на ваксинални изследвания от западните лаборатории.
След като изпитванията бяха обявени за завършени, възникнаха въпроси за безопасността и ефективността на ваксината. Някои експерти се подиграха с уверенията на руските власти, че лекарството с ваксина произвежда желания имунен отговор и не предизвиква значителни странични ефекти, като посочва, че подобни твърдения трябва да бъдат подкрепени от публикувани научни данни.
Световната здравна организация заяви, че всички кандидати за ваксина трябва да преминат през всички етапи на тестване, преди да бъдат пуснати на пазара. Експертите предупреждават, че ваксините, които не са правилно тествани, могат да причинят вреди по много начини – от отрицателно въздействие върху здравето до създаване на фалшиво чувство за сигурност или подкопаване на доверието във ваксинациите.