Русия предупреди, че може да затвори основния си газопровод за Германия, ако Западът продължи да обмисля налагане на забрана на руския петрол. Вицепремиерът на Русия Александър Новак заяви, че отказът от руския петрол ще доведе до катастрофални последици за световния пазар, както и до над двойно увеличение на цените до 300 долара за барел, пише „BBC“.
В момента САЩ проучват със съюзниците си възможността за налагане на забрана като начин да накажат Русия за инвазията ѝ в Украйна. Германия и Нидерландия обаче отхвърлиха този план вчера. Понастоящем ЕС получава около 40% от своя газ и 30 % от своя петрол от Русия и не разполага с лесни заместители, ако доставките бъдат прекъснати.
В обръщение, излъчено по руската държавна телевизия, Новак заяви, че ще бъде „невъзможно да се намери бързо алтернатива на руския петрол за европейския пазар“. Изтъквайки решението на Германия от миналия месец да замрази сертифицирането на „Северен поток 2“ – нов газопровод, свързващ двете страни, той добави, че обявяването на петролно ембарго може да предизвика сериозно ответни мерки.
Русия е най-големият производител на природен газ и вторият по големина производител на суров петрол в света, затова всяка стъпка за налагане на санкции на енергийната ѝ индустрия би нанесла сериозни щети на собствената ѝ икономика. Тя също така доставя на света около 10% от необходимия му никел, главно за използване в неръждаемата стомана и батериите за електрически превозни средства. Вчера цените на никела на борсата за метали в Лондон се повишиха повече от два пъти и за първи път надхвърлиха 100 000 щатски долара за тон.
Украйна призова Запада да приеме забрана за петрол и природен газ от Русия, но са налице опасения, че това ще доведе до рязко покачване на цените. Страховете на инвеститорите от ембарго доведоха до това, че в един момент вчера цената на петрола достигна 139 долара (106 паунда) за барел – най-високото ниво от почти 14 години насам.
Вчера обаче германският канцлер Олаф Шолц отхвърли идеята за по-строга забрана, като заяви, че Европа „умишлено е изключила“ руската енергия от санкциите, тъй като в момента доставките ѝ не могат да бъдат осигурени по друг начин. Въпреки това европейските сили се ангажираха да се откажат от руските въглеводороди с течение на времето, а някои западни компании бойкотираха руските доставки или обещаха да продадат дяловете си в руски енергийни компании.
Огромен натиск
„Обезпокоени сме от дискусиите и изявленията, които чуваме, относно евентуално ембарго върху руския петрол и петролните продукти, както и за постепенното им изтегляне от различни страни. Виждаме, че нашите партньори, търговци, корабни компании, банки и финансови институции са подложени на огромен натиск.“, коментира Александър Новак.
Коментарите на Новак дойдоха в момент, когато третият кръг от мирните преговори в Беларус между Украйна и Русия не постигна особен напредък. Повече от 1,7 милиона украински жители са избягали в Централна Европа от началото на конфликта, който започна на 24 февруари, като над 1 милион от тях са пристигнали в съседна Полша, съобщиха вчера от Агенцията на ООН по въпросите за бежанците.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред „Reuters“, че Москва ще спре военните операции, ако Украйна прекрати военните си действия, промени конституцията си, за да обяви неутралитет, и признае анексирането на Крим от Русия, както и независимостта на сепаратистките региони.
Междувременно един от преговарящите от страна на Украйна заяви, че макар за момента да е постигнат малък напредък в договарянето на логистиката за евакуация на цивилното население, нещата остават до голяма степен непроменени.