Русия започна гласуването на предложените от Путин реформи в конституцията

0
115
Президент на Русия Владимир Путин
Президент на Русия Владимир Путин. Снимка: Архив

Започна гласуването на реформите в конституцията, които може да позволят на президента на Русия Владимир Путин да изкара още два мандата начело на страната, предава “BBC”. Официалната дата за гласуване е 1 юли, но властите обявиха, че отварят избирателните станции седмица по-рано, за да се избегнат струпвания по време на пандемията

Опозиционният активист Алексей Навални коментира, че реформите биха позволили на Путин да се превърне в “доживотен президент”. Путин на свой ред обяви, че ще възнамерява да гарантира стабилността на Русия. Макар и президентът все още да не е обявил официално кандидатурата си за поста през 2024 – когато свършва текущият му мандат, той обяви, че е от изключителна важност да има възможност да го направи. 

“В противен случай ще знам, че след две години вместо да се работи нормално по всички държавни направления, голяма част от вниманието ще е насочено към търсенето потенциален наследник”, коментира Путин в интервю от по-рано тази седмица. 

За какво гласува Руският народ?

Най-съществената промяна ще е в ограничаването на президентското управление до общо два 6-годишни мандата вместо до два последователни, както същевременно ще се занулят текущите мандати на Путин, което би му позволило продължи да заема поста и след 2024Освен че реформите биха позволили на президента да остане на власт до 2036, те ще му гарантират и юрисдикцията да предлага на горната камара на парламента кандидатури за върховни съдии и прокурори.

Реформите предвиждат още интегрирането консервативни мерки в конституцията като например предложената забрана за хомосексуални бракове и настояването, че “Русия вярва в Господ”. Предвидени са и икономически промени като дефинирането на минималната работна заплата и обвързването на пенсиите с нивото на инфлация. 

Приблизително 110 милиона души от района на Калининград около балтийското крайбрежие на Камчатка в района на Тихия океан ще имат правото на глас. Властите ще осигуряват защитни маски и дезинфектант за ръце на гласоподавателните станции. 

Кореспондентката на “BBC” от Москва Сара Рейнсфорд коментира, че висока активност е от изключителна важност за Кремъл. Официалните власти потвърдиха, че граждани с руски паспорти в управляваната от сепаратисти източна Украйна ще бъдат допуснати да гласуват. През изминалата година президентът Путин улесни издаването на паспорти за местните жители, като властите изчисляват, че около 150 000 души от бунтовническите региони на Луганск и Донецк ще могат да участват в изборите. 

Какво смятат критици?

Нивалин – лицето на руската опозиция, нарече вота “преврат” и “потъпкване на конституцията”. Някои са убедени, че Путин се стреми да си гарантира властта или най-малкото да си гарантира възможността да продължи да управлява, в случай че не намери подходящ заместник. 

67-годишният бивш агент на КГБ е начело на Русия вече 20 години, служейки като президент и премиер на страната. Рейтингът му на обществено доверие обаче беляза спад през последните години заради икономическите проблеми в държавата и силно противоречивите реформи в пенсионната система. Въпросните реформи бяха въведени от Путин в руската конституция през януари 1993, като бяха приети от двете камари на парламента в Москва. Президентът смята, че общонародното гласуване би придало легитимност на промените, като изборите бяха първоначално насрочени за април, след което се наложи тяхното отлагане заради пандемията от коронавирус. 

Активисти организираха шествия срещу вота през същия месец, но властите ги забраниха, цитирайки забраната за обществени събирания с цел ограничаване разпространението на новия коронавирус. Впоследствие бе издигнат уебсайт за събирането на подписи от желаещи върховният съд на Русия да забрани изборите. 

Старши политици от цялата страна се застъпиха за промените, като наблюдатели смятат, че е малко вероятно реформите да не бъдат одобрени. Копия от новата конституция на страната вече се продават в руските книжарници. Много поставиха под съмнение съвпадението на изборите с Парада на победата над нацистка Германия. Десетки хиляди войници маршируваха в Москва в сряда, само ден преди изборите, въпреки обществената забрана за публични събирания съгласно ограничителни мерки. 

Каква е ситуацията с коронавируса?

Пандемията допълнително урони рейтинга на Путин. Русия е третата страна в света с най-много заболели от COVID-19, които достигнаха 613 994, а смъртните случаи нараснаха до 8 605, макар и критици да смятат, че действителните числа са по-високи. Последните данни от четвъртък сочат за 7 113 нови случая на заболели в рамките на 24 часа. През май в Русия бяха регистрирани по 10 000 нови случая на ден в продължение на повече от седмица.

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments