Русия започна да пуска своята коронавирусна ваксина за широката общественост, съобщи местното министерство на здравеопазването във вторник, докато разработчиците се подготвят за провеждане на мащабни клинични изпитвания, като имунизацията вече се прилага на цивилни, информира “The Moscow Times”.
Масова ваксинационна кампания за цяла година ще започне веднага след влизането на ваксината Sputnik V в гражданското обращение, каза разработчикът.
“Първата партида от ваксината Gam-COVID-Vac (Sputnik V) … премина необходимите тестове за качество … и беше пусната в гражданска циркулация”, заяви здравното министерство.
“Очаква се първите партиди от ваксината да бъдат доставени в регионите в близко бъдеще”, се добавя, без да се посочват номера.
Здравният министър Михаил Мурашко заяви в понеделник, че първите доставки на Sputnik V засега ще бъдат „малки“. Преди това той каза, че векторната ваксина, базирана на аденовирус, първо ще бъде приложена на здравни работници и учители.
Съобщението на министерството следва поредица от доклади, според които няколко високопоставени руски държавни служители са получили ваксината Sputnik V и са направили публични изяви в добро здраве.
Държавният изследователски център за епидемиология и микробиология Gamaleya, който разработи Sputnik V, изчисли, че ще трябва да произведе 80 милиона дози, за да постигне масов имунитет. Гамалея каза по-рано, че 25 000 от необходимите 40 000 доброволци са вербувани да участват във Фаза 3 на изпитванията. Десет хиляди от тях ще получат плацебо в двойно-сляпото проучване.
Русия регистрира официално повече от 1 милион коронавирусни инфекции и почти 18 000 смъртни случая, откакто стана ясен първият случай в страната през март. Това е една от няколкото страни, които се надпреварват да разработят безопасна и ефективна ваксина срещу COVID-19.
Наскоро публикувани рецензирани изследвания на ранни клинични проучвания излязоха със становище, че Sputnik V не е причинил сериозни неблагоприятни ефекти при пациентите, но се отбелязва, че са необходими по-дълги проучвания, за да се установи неговата ефективност. Повече от 20 държави са поискали над 1 милиард дози руска ваксина въпреки опасенията за безопасност, повдигнати от здравните експерти.