
Кремъл не възнамерява да предаде контрола върху най-голямата атомна електроцентрала в Европа на Украйна или на която и да е друга държава, пише „Политико“.
„Връщането на централата в руската ядрена индустрия е дългоочакван факт, който международната общност може само да признае. Прехвърлянето на самата ЗНП или контролът върху нея на Украйна или на която и да е друга страна е невъзможно“, пише руското външно министерство, позовавайки се на Запорожката АЕЦ, като също така изключва възможността за съвместна експлоатация на централата.
ZNPP, разположена в Енергодар – град в окупираната от Русия част на Запорожката област на Украйна – е ключов хъб в енергийната система на Украйна, произвеждайки 6 гигавата електроенергия и покривайки 20% от енергийните нужди на страната. Централата обаче не е действаща, тъй като руската армия я окупира от март 2022 г., като по този начин разпръсна местната съпротива.
Миналата седмица „Politico“ съобщи, че президентът на САЩ Доналд Тръмп вижда контрола върху ZNPP като решаващ енергиен източник за предложената сделка за добив на полезни изкопаеми с Украйна.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ZNPP е държавна собственост на Украйна. Въпреки това той беше отворен за сътрудничество с американската страна за възстановяването й, ако Украйна си върне контрола над централата и град Енергодар. Белият дом заяви, че САЩ обсъждат контрола над ZNPP с Русия.
Но Кремъл твърди, че заводът вече е руски, след като през 2022 г. е провел незаконни референдуми в четири украински региона. Путин направи ZNPP руска собственост със специална заповед и сега счита станцията за руска „съгласно международното право“.
„Важен аспект е, че тясното сътрудничество по отношение на впечатляващия саботажен потенциал на страните от НАТО с Украйна прави невъзможно дори временното приемане на представители на тези държави в ЗНП“, заяви руското външно министерство, намеквайки за искането си да лиши Украйна от западната разузнавателна помощ при мирните преговори.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм