Русия значително увеличи строителството на отдалечен арктически остров, където са били проведени съветски ядрени опити – това показват нови сателитни изображения, което предполага, че Москва може да възнамерява да възобнови опитите. Анотирани изображения, получени от Института за международни изследвания Мидълбъри и споделени с RFE/RL, показват редица нови съоръжения и строително оборудване на Нова Земля, островен архипелаг, разположен в северната част на Баренцово море. Изображенията са били публикувани като част от доклад, изследващ ръста в строителството на ядрени тестови площадки не само в Русия, но и в Съединените щати и Китай. Подробности за доклада бяха публикувани по-рано от „CNN“.
Сравнение на изображения, направени през юли 2021 г. и юни 2023 г., показва големи камиони, транспортни контейнери, строителни кранове и строителни материали в селище в Нова Земля, наречено Северни, според анализа на института Middlebury, разположен в Монтерей, Калифорния. Изглежда, че дейността е насочена към поне 2 нови сгради, пише „RFE/RL“.
Такова темпо на строителство на площадката не е виждано „от края на ядрените опити през 90-те години на миналия век“, посочва институтът и може да означава, че Русия планира да разшири персонала там или да работи целогодишно.
Архипелагът е използван за години на ядрени опити от Студената война, включително детонацията на най-мощното устройство, създавано някога, Цар Бомба, през 1961 г. Изследователска статия от 2004 г. оценява 224 ядрени детонации на островите до 1990 г., когато Москва провежда последната.
По-късно Русия и Съединените щати обявиха мораториум върху всички ядрени опити и двете подписаха Пълната забрана на ядрените опити от 1996 г. Договорът обаче не е влязъл в сила, тъй като не е достигнат минималният брой държави, необходими да го ратифицират. Русия ратифицира договора през 2000 г., докато Съединените щати все още не са го направили.
Нова Земля е в центъра на ново, засилено внимание от страна на анализатори и изследователи на отворен код през последните години, по-специално след инцидент през 2019 г. в Бяло море, където, според американски служители, ракета с ядрен двигател, наречена Буревестник, експлодира случайно и излъчи радиация на големи разстояния, включително в близкия руски град. В месеците след взрива сателитни изображения и други данни – включително предупреждения, отправени към авиокомпаниите за затваряне на въздушното пространство в Баренцово море – предполагат, че Русия може да иска да премести тестването на ракетата Буревестник на друго място на Нова Земля, място, наречено Панково.
През изминалия месец, междувременно, други изследователи са открили нова дейност на предполагаемата тестова площадка Панково, заедно с предупреждения за въздушното пространство и морето. Изследователите с отворен код Bellingcat публикуваха ново изображение на сайта с дата 20 септември.
Намеците, че Русия може да се готви да възобнови ядрените опити, идват, тъй като други ядрени сили, включително Съединените щати и Китай, също сигнализираха за намерения, явни или тайни, да направят същото.
През 2019 г., при администрацията на тогавашния президент Доналд Тръмп, според съобщенията някои американски служители са настоявали за възобновяване на пълните тестове. Официалното политическо изявление на САЩ по темата – Nuclear Posture Review – в крайна сметка заявява, че Съединените щати няма да се стремят да ратифицират договора за забрана на опитите и ще „останат готови да възобновят ядрените опити, ако е необходимо, за да посрещнат сериозни технологични или геополитически предизвикателства“.
Изследователите от Мидълбъри контрастираха изображенията на Нова Земля с изображения от американски тестов полигон в Невада, където според тях американски служители са извършили минни операции, за да добавят повече от 1000 квадратни фута подземно лабораторно пространство. Това може да е индикация, че Съединените щати възнамеряват да проведат нови подкритични ядрени експерименти – тестове, които са разрешени съгласно договора за забрана на опитите.
Китай също разшири строителството през последните години в Лоп Нор, известна площадка за ядрени опити в западната провинция Синдзян, установиха изследователи от Мидълбъри.
„Възобновяването на тестовете за ядрени експлозиви от трите големи ядрени сили би позволило и на трите да възобновят разработването на нови ядрени оръжия и би ускорило надпреварата във въоръжаването между трите“, казаха те.