Руската централна банка се опитва да спре срива на рублата

0
36
Рубли
Снимка: Pixabay

Днес Руската централна банка взе решение да повиши осеаземо основния си лихвен процент в отчаян опит да подкрепи рязко спадащата стойност на рублата, както и да предотврати масовото теглене на финансови средства от банки в страната на фона на унищожителните западни санкции, наложени заради руската инвазия в Украйна. Банката повиши основния лихвен процент от 8,5% на 20%. Това последва решението на Запада, обявено вчера, да замрази резервите на Русия в твърда валута – безпрецедентен ход, който вероятно ще има опустошителни последици за финансовата стабилност на страната, предава „APNews“.

Засега не е напълно ясно каква точно част от руската хазна, оценявана на 640 млрд. долара, ще бъде „парализирана“ от решението на западните държави да блокират достъпа на руските банки до глобалната платежна система SWIFT. Европейски високопоставени служители обаче заявиха, че поне половината от това финансово състояние ще бъде засегнато. Този ход рязко повиши натиска върху рублата, като подкопа способността на финансовите власти да се намесят, за да гарантират стабилността на твърдата валута.

Централната банка предприе и други мерки, за да помогне на банките да се справят с кризата, като вкара повече парични средства във финансовата система и облекчи ограниченията за банковите операции. В същото време тя временно забрани на чуждестранни граждани да продават държавни облигации, за да намали натиска върху рублата от страна на притеснените чуждестранни инвеститори, които се опитват да се освободят от подобни инвестиции.

Рано тази сутрин рублата поевтиня с около 30% спрямо щатския долар, но се стабилизира след стъпката, предприета от Централната банка. В края на миналата седмица тя се търгуваше на рекордно ниската цена от 105,27 за долар, което е спад от около 84 за долар. В крайна сметка обявените миналата седмица санкции доведоха до срив до най-ниското ниво на руската валута спрямо долара в историята.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments