Международната космическа станция (МКС) беше дестабилизирана, след като двигатели на новопристигналия руски модул неволно се запалиха, казват служители, цитирани от “BBC News”. Американската космическа агенция НАСА заяви:
“Екипите за контрол на мисиите коригираха действието и всички системи работят нормално.”
Това стана чрез активиране на тласкачи на други модули на МКС. В момента тече разследване по случая. Американски и руски служители заявиха, че седемте членове на екипажа на борда на космическата станция никога не са били в опасност. Неизправността се случи три часа, след като модулът Nauka се прикрепи към МКС в четвъртък, след осемдневен полет. НАСА написа в Twitter:
“… тласкащите устройства на модула започнаха да стрелят в 12:45 ч. По източно време (16:45 ч. по Гринуич) по невнимание и неочаквано, измествайки станцията на 45 градуса извън позицията ѝ”.
Агенцията добави, че “операциите по възстановяване са възвърнали позицията” и че “станцията е отново под контрол на управляващите я и е в добра форма”. По време на инцидента комуникациите с екипажа на МКС бяха загубени за няколко минути. Въпреки това. те “наистина не усещаха никакво движение”, тъй като космическата станция се движеше с половин градус в секунда.
.@Space_Station crew members are safe and will scrub their schedules for today in order to focus on recovery efforts following the unexpected loss of attitude caused by the Russian Nauka module’s thrusters firing. The station is back in attitude control and is in good shape. pic.twitter.com/38qBmEBjbU
— NASA (@NASA) July 29, 2021
Неприятната случка принуди НАСА и Boeing да отблъснат тестов полет на космическия кораб Starliner на Boeing до МКС от 30 юли до поне 3 август. 13-метровата 20-тонна Nauka по-рано беше прикрепена към задната част на орбиталната платформа, свързвайки се с другите основни руски сегменти на станцията.
Модулът трябваше да стартира през 2007 г., но корабът претърпя многократни пропуски в графика, отчасти поради бюджетни трудности, но и защото инженерите срещнаха множество технически проблеми по време на разработката.
Дори след като стартира от космодрума Байконур в Казахстан преди седмица, той изпита проблеми с задвижването, които изискваха заобиколни решения от контролери в Москва.
В крайна сметка обаче се скачи със спирателната площадка на планираната дата. Новият модул ще доведе до значително увеличаване на обитаемия обем за МКС, като го увеличи със 70 кубически метра.
Космонавтите ще използват допълнителното пространство за провеждане на експерименти и за съхранение на товари. Те ще използват новия модул и като зона за почивка, а на станцията има още една тоалетна за екипажа.
В допълнение, модулът носи голямо роботизирано рамо (ERA), доставено от Европейската космическа агенция (Esa).
Това устройство с дължина 11 м ще може да работи навсякъде по руския край на МКС. С помощта на „лакътна“ става, тя ще измести позицията си, като премести ръка над ръка.
Инсталацията на Nauka идва, точно когато Русия поставя под съмнение бъдещата си роля в проекта ISS. Московските власти наскоро предупредиха за повече от 20-годишна възраст на някои от техния хардуер на орбита и предположиха, че страната може да се оттегли от станцията през 2025 г. Освен това Русия не проявява особено голям интерес към присъединяването към лунната платформа, ръководена от САЩ, известен като Gateway, който ще бъде сглобен по-късно това десетилетие.