Руският флот евакуира флагман в Черно море. Украйна твърди, че е била ударена от ракета

0
56
Военен самолет, кораби.
Военен самолет, кораби. Снимка: Pixabay

Един от най-важните военни кораби на руския флот или плава изоставен, или е на дъното на Черно море, покосен от мощен удар за военнослужещите, които се борят срещу украинската съпротива 50 дни след нахлуването на Владимир Путин в неговата съседка, пише „CNN“.

Руски моряци евакуираха ракетния крайцер „Москва“, флагман на нейния Черноморски флот, след пожар, който взриви боеприпаси на борда, съобщиха руски държавни медии в сряда. Държавните медии „ТАСС“ и „РИА“, позовавайки се на руското министерство на отбраната, информираха, че „Москва“ е сериозно повредена при инцидента и че причината за пожара се разследва. Руските доклади не дават информация за възможни жертви. Но часове по-рано украински служител разкри, че плавателният съд е бил ударен от крилати ракети, изстреляни от Украйна.

Поради големи бури над Черно море, заличаващи сателитни изображения и сензорни сателитни данни, „CNN“ не успя да потвърди визуално, че корабът е бил ударен или текущото му състояние, но анализаторите отбелязаха, че пожар на борда на такъв кораб може да доведе до катастрофална експлозия, която може да го потопи.

Каквато и да е причината за пожара, анализаторите смятат, че това е ударило силно сърцето на руския флот, както и националната гордост, сравнимо със загубата на ВМС на САЩ по време на Втората световна война или равнопоставено на самолетоносач днес.

„Само загубата на подводница с балистична ракета или на „Кутнецов“ (самият руски самолетоносач) би нанесъл по-сериозен удар върху морала на Русия и репутацията на флота сред руската общественост“, заяви Карл Шустер, пенсиониран капитан на ВМС на САЩ и бивш директор на операции в Обединения разузнавателен център на Тихоокеанското командване на Съединените щати.

Алесио Паталано, професор по война и стратегия в Кралския колеж в Лондон, коментира, че загубата на военния кораб ще бъде „масивен удар“ за Русия. Той изтъкна:

„Корабите работят далеч от общественото внимание и техните дейности рядко са обект на новини. Но те са големи плаващи парчета от национална територия и когато загубите такъв, това означава не по-малко, политическото и символичното послание – в допълнение към военното загуба – се откроява именно поради тази причина.“

Дългата 611 фута (186 метра) „Москва с почти 500 души екипаж е гордостта на руския военноморски флот в Черно море. Първоначално въведен в състава на съветския флот като „Слава“ през 80-те години на миналия век, той е преименуван на „Москва“ през 1995 г. и след преоборудване отново влиза в експлоатация през 1998 г., твърди военният сайт Naval-Technology.com.

„Москва“ е въоръжена с набор от противокорабни и зенитни ракети, както и торпеда и морски оръдия и системи за близка противоракетна отбрана. Всички те представляват огромни количества взривни боеприпаси в неговите запаси за боеприпаси. Всеки пожар, който се приближава до тях, би дал на екипажа ограничени възможности за справяне със заплахата, каза Шустер. Шустър обясни:

„Когато пожар достигне вашите пълнители за боеприпаси, имате два избора: 1) да ги наводните или 2) да напуснете кораба. В противен случай вашият екипаж е на борда, за да бъде унищожен от катастрофалната експлозия, последвала пожар, достигащ няколкостотин тона боеприпаси.“

Регионалният администратор на Одеса Максим Марченко заяви в публикация в Telegram, че украинските сили са използвали крилати ракети „Нептун“, за да атакуват „Москва“. Ако това е вярно, „Москва“ потенциално ще бъде най-големият военен кораб, извеждан някога от действие с ракета, заключи Шустер. Подобно постижение би представлявало голям напредък за силите на Киев.

Нептун е украинско оръжие, разработено в страната на базата на съветската крилата ракета KH-35. Според съобщения в украинските медии тя е започнала да действа в украинските сили едва миналата година. Ако е бил използван за атака на „Москва“, това би било първото известно използване на Нептун по време на войната, според публикация на уебсайта на Центъра за международна морска сигурност (CIMSEC) от лейтенант командир Джейсън Ланкастър, офицер от военноморските сили на САЩ.

Постът му за CIMSEC във вторник твърди, че заплахата от мобилни брегови крилати ракети като Нептун „променя оперативното поведение“ на врага. Руските „кораби ще действат по начини, за да намалят до минимум риска от откриване и да увеличат максимално шансовете си да се защитят“, пише Ланкастър. И още:

„Тези поведенчески промени ограничават способността на Русия да използва флота си в своя полза. Допълнителният стрес от внезапната битка увеличава умората и може да доведе до грешки.

Ето какво смята и Според Паталано, професор по войната:

„Изглежда руснаците са научили това по трудния начин днес.“

В публикацията на CIMSEC Ланкастър отбелязва, че британският кралски флот е загубил няколко кораба от ракети, изстреляни от Аржентина по време на Фолклендската война през 1982 г. По време на тази война британска подводница потопява аржентинския крайцер General Belgrano, бивш кораб на ВМС на САЩ от Втората световна война, подобен по размер на „Москва“.

„Москва“ също има символично значение за Украйна, тъй като той е един от корабите, участвали в известния обмен на Змийския остров през февруари, разказа Алексей Арестович, съветник на украинския президент Владимир Зеленски.

Според предполагаем аудио обмен в края на февруари, когато руснаците се приближиха до украинския гарнизон на остров Змий, известен също като остров Змийний, в Черно море, руски офицер твърди:

„Това е военен боен кораб. Това е руски военен кораб Предлагам ви да сложите оръжията си и да се предадете, за да избегнете кръвопролития и ненужни жертви. В противен случай ще бъдете бомбардирани.

Украински войник отговори:

„Руски военен кораб, махай се.

Ако „Москва“ бъде загубен, това ще бъде вторият по големина руски военноморски кораб, който ще претърпи тази съдба по време на войната на Москва с Украйна. В края на март Украйна заяви, че ракетен удар е унищожил руски десантен кораб в пристанището Бердянск.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments