Ходът на Русия ефективно да разпусне експертната група, която следи за спазването на дългогодишните санкции на ООН срещу Северна Корея, вещае „мрачно бъдеще“ по отношение на прилагането на санкциите, заявиха трима бивши членове на групата пред “Reuters”.
Вчера Русия наложи вето на годишното подновяване на многонационалната експертна група, която през последните 15 години следи стриктно за изпълнението на санкциите на ООН срещу Северна Корея, наложени заради програмите ѝ за ядрени оръжия и балистични ракети. Китай, единственият военен съюзник на Северна Корея и неин най-голям търговски партньор, се въздържа да направи същото. Пекин и Москва отричат да нарушават санкциите, но на практика блокират въвеждането на нови мерки в Съвета за сигурност на ООН и се застъпват за отмяна на някои съществуващи санкции срещу Северна Корея, обвинявайки Запада и неговите съюзници, че изострят напрежението.
Дипломатите разкриха, че изглежда малко вероятно да има ново гласуване за подновяване на мандата на групата преди изтичането му на 30 април.
Според американски и южнокорейски служители и независими анализатори ветото е рядък дипломатически дивидент за Пхенян и подчертава задълбочаването на отношенията му с Москва, които включват безпрецедентни доставки на балистични ракети и боеприпаси за използване във войната в Украйна, както и възможни доставки на гориво за Северна Корея. И Москва, и Пхенян отричат да са сключвали подобни оръжейни сделки, но не крият, че възнамеряват да задълбочат военните си отношения. Действията на Русия са от особено значение и представляват важен повратен момент в международния режим на санкции срещу Северна Корея, заяви Аарон Арнолд, бивш член на комисията, който сега работи като експерт по санкциите в Британския кралски институт за обединени служби (RUSI).
„Налагането на вето от страна на Русия, заедно с грубото нарушаване на санкциите чрез закупуване на конвенционални оръжия от Северна Корея, дългогодишната история на пренебрегване на задълженията ѝ, както и мълчаливата подкрепа на Китай подсказват, че бъдещето изглежда мрачно, що се отнася режима на санкции срещу Северна Корея,“, обясни още Арнолд.
Част от пъзел
Посланикът на Русия в ООН Василий Небензя разкритикува работата на експертите, като преди да бъде наложено ветото заяви, че докладите на експертите са се свели до това да „играят в ръцете на западните лидери, да препечатват пристрастна информация и да анализират вестникарски заглавия и снимки с лошо качество“.
Дори поддръжниците на експертната група признават, че работата ѝ е все по-ограничена, но обвиняват за това китайските и руските членове, които внасят смут или прикриват неблагоприятните констатации.
„Последният доклад е много интересен, защото макар да навлиза в някои полезни подробности относно финансите и чуждестранните работници, Китай почти не се споменава. Ако говорим за нарушаване на санкциите, а не споменаваме Китай, това не е много точно отражение на това, което наистина се случва,“, казва бивш високопоставен член, който помоли да не бъде назоваван с името си поради естеството на информацията.
Макар че докладите на експертната група изглеждат като изчерпателно обобщение, те са по-скоро малка част от по-голям пъзел, като често някои от най-важните елементи биват пропуснати, твърди бившият член на комисията.
По думи на Лейф-Ерик Исли, професор от Сеул, прекратяването на дейността на експертната група може да доведе до по-тясно тристранно сътрудничество между Вашингтон, Сеул и Токио, а повече доказателства за нарушения на санкциите могат да бъдат оповестени публично, тъй като с дейността на експертната група на ООН ще отпадне възпиращото влияние, което Русия и Китай имаха върху докладите, създаващи заглавия.