С десни политически възгледи ли са младите хора в Европа?

0
111
Гласуване
Снимка: Pixabay

С нарастването на подкрепата за крайнодесните партии, прокарващи антиимигрантски програми, някои от които с твърди евроскептични възгледи, в цяла Европа нараства и подкрепата от страна на младите избиратели, предаде „Politico“.

Всъщност напоследък крайнодесните партии с изключително изявени строги възгледи се радват на подкрепата на млади избиратели, които там година за първи път ще гласуват на изборите за Европейски парламент, които ще се проведат в периода 6-9 юни. В Белгия, Франция, Португалия, Германия и Финландия по-младите гласоподаватели подкрепят антиимигрантските и антисистемните партии, сочат анализите на гласовете от последните избори и проучванията на политическите предпочитания на младите хора. В Нидерландия антиимиграционната крайнодясна „Партия на свободата“, оглавена от Герт Вилдерс, спечели изборите през 2023 г. благодарение на кампания, която обвърза достъпните жилища с ограниченията върху имиграцията – акцент, който очевидно се хареса на младите избиратели. В Португалия крайнодясната партия „Чега“, което на португалски означава „достатъчно“, също използва разочарованието на младите хора от жилищната криза, наред с други наболели проблеми, свързани с качеството на живот.

Все пак, в някои страни популярността на крайнодесните невинаги се превръща в явление, което не е толкова добре възприето от младежта. През 2022 г., макар че крайнодясната партия „Италиански братя“ на министър-председателката Джорджия Мелони получи гласове от всички възрастови групи, данните сочат, че младите хора там предпочитат повече левите партии. Данните от Германия и Финландия показват, че и там левите партии, които в миналото се радваха на стабилен младежки вот, сега губят позиции.

През последните години младите гласоподаватели в цяла Европа се ориентират към по-нови партии, които включват крайнодесни платформи, докато много от отдавна установените центристки партии все още разчитат на подкрепата на по-възрастните гласоподаватели, твърди Йосе де Воогд, нидерландски анализатор, който е превърнал електоралната география в своя специалност. Анализът също така показва, че е налице разделение и по отношение на пола, а именно – докато младите жени често споделят, че ще дадат подкрепата си на „Зелените“ и други леви партии, антимигрантските партии се радват на особена популярност сред младите мъже.

Екип на „Politico“ разгледа тенденциите при гласуване в гореизброените пет европейски държави.

Франция

Във Франция крайнодясната партия „Национално обединение“, ръководена от 28-годишната изгряваща звезда Жордан Бардела, може да разчита на силни симпатии сред младите хора.

В анкета на Ifop, проведена, през април, стана ясно, че 32% от младежите на възраст между 18 и 25 години са отговорили, че биха гласували за тази партия, ако изборите се проведат през следващия уикенд. Около 17% са заявили, че биха гласували за крайнолявата партия „Непреклонна Франция“, което я поставя на второ място. По-центристките леви и десни партии, включително „Възраждане“ на президента Еманюел Макрон, остават още по-назад – едва 6 процента.

Португалия

Португалската крайнодясна партия „Чега“ спечели 18% от гласовете на парламентарните избори през март, но според данните от проучванията един от всеки четирима избиратели на възраст от 18 до 34 години е гласувал за нея.

Докато най-възрастните гласоподаватели в Португалия лоялно подкрепят Социалистическата партия, младите гласоподаватели са по-склонни да се ориентират повече към „нови“ партии  като „Чега“, но също така и към „Либерална инициатива“ или „Зелените“, отколкото към утвърдени партии, установиха анализатори.

Интересно е да се отбележи, че обичайно „Чега“ се ползва с по-широка подкрепа сред мъжете, но напоследък тя е успяла да спечели доверието и сред жените в страната.

Белгия

Антиимигрантската и сепаратистка партия „Фламандски интерес“ може да разчита на симпатиите на младежкия вот във Фландрия, по-конкретно на този на младите мъже.

Проучванията на общественото мнение преди предстоящите регионалните, националните и европейските избори през юни сочат, че партията може да получи повече от 25 % от гласовете на младите граждани. Тази година от решаващо значение за партията ще бъде изборът на мъжете на възраст до 27 години. Близо 32% от тях твърдят, че е много вероятно в даден момент да гласуват за „Фламандски интерес“. Само девет процента от жените в тази възрастова група обаче са казали същото.

Германия

Проучване, озаглавено „Младежта в Германия“, установи промяна в тенденциите на подкрепа по отношение на любимата партия на младежите на възраст от 14 до 29 години в страната, като едва 14,5 % от тях са споделили, че биха гласували за крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“.  Голям процент от анкетираните – 25 %, признават, че все още не са взели окончателно решение.

През 2022 г. партия „Зелените“ и либералната партия „Свободна демократическа партия“ все още бяха партиите, които младите хора избираха. Подобно на Белгия, и тук се наблюдава ясно разделение между половете, като младите жени клонят наляво в политическия спектър, а младите мъже са по-склонни да предпочитат десните партии, което означава, че те показват далеч по-широка подкрепа за „Алтернатива за Германия“. По-голямата част от младите жени също така съобщават, че не са взели решение.

Финландия

Финландските анализатори са стигнали до заключения, подобни на тези в гореспоменатите държави.

Антиимиграционната дясна партия „Финландци“ се класира на второ място на парламентарните избори във Финландия през 2023 г. с 20% от гласовете. Според анализа на резултатите тя е била най-популярната партия във всички възрастови групи, с изключение на най-възрастните.  Избирателите на възраст над 65 години като цяло са останали верни на центристките партии.

Подобно на Германия, анализите сочат, че младите избиратели, и по-специално младите жени, в много по-голяма степен, отколкото по-възрастните, предпочитат партии като „Ляв алианс“ и „Зелените“, но също така не бива да се пренебрегва фактът, че „Зелените“ са загубили позиции след 2019 г.

ИПИ: България със значителна прозрачност на бюджета, но с липса на гражданско участие

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments