С какви проблеми Бургас и Несебър посрещнаха първите туристи през лятото на 1961 година?

0
675
Картичка от бургаските бани
Картичка от бургаските бани. Снимка: Must see Bulgaria

Летният сезон вече започна, а морските ни курорти отново се надяват на хубаво време и пълни с платежоспособни туристи плажове, хотели и ресторанти. По това време на годината темата е водеща във всички медии и интересува пряко хилядите, заети в туризма. 

Още през 1961 година бургаският вестник „Черноморски фронт“ обръща голямо внимание на летния сезон, като му посвещава поредица от статии, в които разглежда доколко курортите по Южното Черноморие са готови да посрещат първите родни и чуждестранни туристи

В началото на месец май е публикувана статията, започваща с лирично описание на атмосферата, която очаква туристите по българските плажове. 

„Идва лято. Топло, южно лято по родното крайморие. Ще сияе в синева небето, ще блести златистата ивица по пясъка, ще плискат сините води. Южното крайбрежие – от Обзор до Ахтопол, отново ще се огласи от звънката и разнолика реч на летовниците. В светли сгради ще почиват хиляди хора от нашата страна“ 

Голям брой туристи през въпросното лято е очаквал Бургас, на който по никакъв начин не са спестени критиките. В статията се споменава, че въпреки свършената работа през последните месеци, все още има какво да се желае в това отношение.

„Районът на пристанището не е напълно уреден и прави лошо впечатление разхвърлените материали и стоки. Външният вид на много от новостроящите се сгради в града е в неугледен вид. Дворовете край централните артерии на града не са подредени и хигиената в тях не е на нужната висота. Районът около гарата и автобусната спирка също не е много добър. Мудно се доурежда приморската градина и особено около Летния театър“.

Допълва се, че ръководството на окръжния кооперативен съюз през тази година не е взел мерки за разкриването на достатъчно подкрепителни пунктове край главните курортни артерии в окръга, откъдето ще минават българските и чуждестранните летовници със своите превозни средства

Обръща се специално внимание и на културата в града, като се отправят конкретни призиви за това как да се запълни програмата през лятото. 

„Богато с културни събития ежедневие, приятен отдих, интересни развлечения – ето какво е нужно да се осигури на почиващите през това лято. Артисти от народния театър „Адриана Будевска“, от симфоничния оркестър, от народната опера, от кукления театър и най-изтъкнатите самодейни колективи отрано да подготвят своите концерти и спектакли“. 

Акцент очаквано е поставен и върху курорта „Слънчев бряг“, където по това време е в усилен строеж третият етап от разширението на комплекса. Взети са и мерки за разширяването и подобряването на заведенията за обществено хранене, за да могат да посрещнат по-голям брой туристи. Подчертава се, че се извършва само зелено строителство. За съжаление 65 години по-късно курортът не може да се похвали с нещо подобно, като медийните публикации са по-скоро свързани с неговото презастрояване

Авторът на статията е доста по-критичен към Несебър, който по думите му е закъснял с изграждането на модерен ресторант, хотел и бар, въпреки че за тази цел са разходвани много средства. 

„Прави лошо впечатление неугледният вид на курортен град като Несебър, където не се взимат мерки за довършване на улиците, провлака на града и други благоустройствени мероприятия. Не е на нужната висота също и хигиената в града. Не само в Несебър, но и в курортните селища в окръга малко се прави за тяхното подреждане“.

В статията се допълва, че улиците са замърсени, а фасадите на сградите, особено тези в центъра са в много лош вид. 

Според автора през 1961 година Поморие е по-добре подготвен за курортния сезон, тъй като местната управа си е взела поука от предходните лета. Поради тази причина морското градче щяло да посрещне туристите с чисти и озеленени улички. Очакванията също така са били свързани с завършването и откриването на новия летен ресторант-градина „Кални бани“

Големи усилия за подготовката на курортния сезон през 1961 година се полагат и в Приморско. Там е завършено разширението на търговската мрежа и се очаква да отвори врати ресторант-градина за около 600 души. Създава се и широка мрежа от павилиони за по-добро обслужване на курортистите. Критика е отправена към селата Веселие и Ясна поляна, които имат неугледен вид, въпреки че се намират на централни пътни артерии за курортите. 

В края на статията е отделено и специално внимание на работещите по морските курорти, като по никакъв начин не се намеква за проблем, свързан с липсата на кадри. Призовават се Народните съвети и комитети на Отечествения фронт да разгърнат широка организаторска работа за изпълнение в срок на всички мероприятия по подготовката на курортния сезон. На трудещите трябва да се осигурят добри условия за почивка, а заетите в сектора да направят всичко възможно, за да представят страната ни подобаващо пред чужденците.

Заради маларията в Бургас: Държавата обмисляла да пресуши езерата Вая и Мандра

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments