С танци, песни и игри децата от ДГ „Пинокио“ в Бургас откриха своята „Зелена занималня“

0
723
Откриване на "Зелената занималня"
Откриване на „Зелената занималня“. Снимка: Искра.бг

„Аз съм планетата Земя, вие пазете ме сега – нека съм подредена и зелена, едничка сред тази безкрайна Вселена.“

С тези думи малката Малена даде старт на тържественото откриване на екопроекта „Зелена занималня“ в Детска градина /ДГ/ „Пинокио“. Тя и другарчетата й, с помощта на своите госпожи, приветстваха гостите си с красиви танци, стихчета и игри. Родителите видяха малчуганите пременени в български народни носии, символизиращи родолюбието, традицията и историята.

Последва изпълнение на „Цъфнало, цъфнало цвеке шарено“, като можете да го чуете:

Няма и празник без едно българско хоро, а то е още по-невероятно, когато е под ритмите на „Рипни, Калинке“:

Впоследствие малките градинари поканиха гостите си в новата си „Зелена занималня“. Там планетата Земя и нейният помощник обиколиха всички масички, превърнати в работилнички и попитаха приятелчетата си какво точно правят.

„Приготвяме семенцата за посаждане, като преди това ги поставяме върху мокра хартия.“
„Посяваме семена и зеленчуци.“
„Те имат много витамини и минерали.“
„Ние подготвяме и почистваме градинките от тревички. Поливаме ги, за да станат растенията големи.“

От детската градина смятат, че екологичното възпитание на децата от предучилищна възраст е важно условие за формиране на екологична култура и постигане на хармония в системата „човек – природа“. В основата на екологичната култура стоят екологичните знания. В повечето случаи те са с висока степен на абстрактност, скрити зад непосредствено възприемане и пряко наблюдение. Въвеждането на детето в света на природата и осигуряването на екологични параметри на личните му въздействия с нея е важен аспект на социализацията, обясняват от ръководството. Идеята е да се направи външна занималня и зелена биоградинка с опитни полета за зеленчуци и цветя. Вече има, но и предстои да се посадят още овощни дръвчета, даващи реколта през различно време от годината. По този начин малчуганите ще имат възможност отблизо да се грижат за тях и собственоръчно да откъсват техните плодове. Те ще бъдат и в пряк контакт с почвата, като поливат и почистват.

В двора на детската градина е направено малко опитно поле, където децата ще може да засаждат зеленчуци – репички, моркови, домати, краставици и други, както и цветна градинка с различни градински цветя. В близост до зеленчуковата градинка е изградена „Работилничката на градинаря“, където се съхраняват градинските инструменти и аксесоари. А на масите с пейки децата ще могат да присъстват на интересни и интерактивни форми на обучение.

Същевременно директорката на ДГ „Пинокио“ Таня Чолакова сподели пред Искра.бг, че вдъхновението за всичките им проекти идва от децата. По думите й тяхното любопитство подсказва на нея и колежките й какво и как да бъде направено, а в името на малчуганите са успели да развият и „Зелена Занималня“. Той е част от „Национална кампания за чиста околна среда“ на тема „Обичам природата и аз участвам“ към Министерството на околната среда и водите.

„Вдъхновението ни идва от това, че самата детска градина и нейните дейности са свързани предимно с природата. С прекия достъп и докосването на децата до природата, до всички природни и естествени материали, както обичам да казвам – „едно естествено продължение на ДГ „Пинокио“ е тази „Зелена занималня“.“

Това не е първият подобен проект на детската градина. Те вече си имат зелен кът. По този повод директор Чолакова сподели:

„Това е нашата билкова градинка, която още от стартирането на детската градина беше сътворена. В нея заедно с родители, с екипа на градината и разбира се с децата, се грижим за мента, маточина, мащерка, майорана, розмарин и много други билки, от които си правим вкусен чай. Тази биоградинка е мястото, в което децата извършват редица дейности.“

За Искра.бг директор Чолакова разкри иновативен и интересен начин, по който семенцата могат да бъдат посети в почвата. Чуйте:

На празника присъстваха представители и на други детски градини, сред които и от ДГ „Радост“. Те споделиха, че все още нямат подобна „Зелена занималня“, но приветстват идеята и много биха искали да се сдобият с такава.

„Засега в нашата градина садим само цветя. Нямаме обособена зелена зона, но имаме амбицията да направим лятна занималня на открито и когато е хубаво времето учебният процес да преминава там.“

„Днес видяхме един чудесен споделен опит, който ще превнесем със сигурност. Дори взехме семена и се уговорихме от ДГ „Пинокио“ да дойдат деца с учител при нас и заедно да засадим тези прекрасни билки и растения.“

Във всяка една детска градина има начин и може да се случи подобен проект, твърдят госпожите. Чуйте защо според тях е важно да има повече такива добри практики:

На откриването на „Зелената занималня“ присъстваха освен родители, а и представител на Община Бургас, гости от училищата „Петко Росен“, „Константин Петканов“ и „Найден Геров“ и от детските градини „Теменуга“ в Равнец и „Слънце“ в Камено.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments