Съдът на ООН разглежда делото за геноцид на Южна Африка срещу Израел

0
107
Деца. ивицата Газа.
Деца. ивицата Газа. Снимка: Пиксабей

Международният съд на ООН разглежда дело, заведено от Южна Африка, обвиняващо Израел в извършване на геноцид срещу палестинците в Газа, предава “BBC”. Изявлението също така призовава съда да нареди на Израел да спре военните операции там.

Международният съд ще излезе само със становище по обвиненията в геноцид, тъй като делото не е наказателен процес, въпреки че се следи отблизо. Израел категорично отхвърли обвинението като неоснователно. Имаше гневни сцени пред Двореца на мира на институцията в четвъртък, докато холандската полиция се бореше да държи групи палестински и израелски поддръжници разделени. Стотици хора, развяващи палестински знамена, се събраха пред ведомството, призовавайки за прекратяване на огъня. Израелски поддръжници поставиха екран, показващ изображения на някои от заложниците, които все още се държат в Газа.

Южна Африка ще представи своето дело в четвъртък, а Израел своята защита в петък.

В своето заявление Южна Африка казва, че действията на Израел целят да доведат до унищожаването на значителна част от палестинската национална, расова и етническа група. В него се казва, че действията на Израел включват убиване на палестинци в Газа, причиняване на сериозни телесни и психически наранявания и налагане на условия на живот, предназначени да доведат до тяхното физическо унищожение. Той призовава съдът да приложи спешно временни мерки, включително Израел да прекрати всички военни действия в Газа.

Израел защити действията си в Газа, заявявайки, че отговаря на смъртоносните атаки на Хамас на 7 октомври, но говорейки в съда в четвъртък, министърът на правосъдието на Южна Африка Роналд Ламола подчерта, че никое нападение „не може да предостави оправдание за или да защити нарушенията на конвенцията за геноцида“.

Международният съд е върховният съд на ООН, базиран в Хага, Нидерландия. Неговите решения са теоретично правно обвързващи за страните в Международния съд – които включват Израел и Южна Африка – но не подлежат на изпълнение. През 2022 г. съдът нареди на Русия „незабавно да спре военните операции“ в Украйна, заповед, която беше пренебрегната.

Според международното право геноцидът се определя като извършване на едно или повече действия с намерение да се унищожи, изцяло или частично, национална, етническа, расова или религиозна група. За разлика от Международния наказателен съд (МНС), Международният съд не може да преследва лица за престъпления като геноцид, но неговите становища имат тежест пред ООН и други международни институции.

В сряда южноафриканският президент Сирил Рамафоса заяви:

„Нашето противопоставяне на продължаващото клане на хората в Газа ни накара като страна да се обърнем към Международния съд.“

Израелският президент Исак Херцог нарече обвиненията „отвратителни и абсурдни“. Ето какво коментира той:

„Ние ще бъдем в Международния съд и ще представим гордо нашия случай на използване на самозащита… съгласно хуманитарното право.“

Той добави, че израелската армия прави всичко възможно при изключително сложни обстоятелства на място, за да се увери, че няма да има непредвидени последици и цивилни жертви.

Каролайн Глик, бивш съветник на израелския премиер Бенямин Нетаняху, смята, че случаят е „оскърбление срещу основната концепция за морал и разумност“.

Зейн Дангор, генерален директор на отдела за международни отношения и сътрудничество на Южна Африка, каза пред програмата Africa Daily на BBC, че обвинението за геноцид срещу Израел е силно обвинение, но че то не е необосновано. Той описа случая на Южна Африка като много педантичен. Докато осъжда атаките на Хамас от 7 октомври, той каза, че нищо не може да оправдае нивото на убийствата, на което става свидетел Газа.

Какво е делото за геноцид срещу Израел?

Южна Африка заведе дело в ICJ, обвиняващо Израел в „геноцидни действия“

Международният съд може бързо да се произнесе по искането на Южна Африка Израел да спре военната си кампания, но окончателното решение дали Израел извършва геноцид може да отнеме години.

Уилям Шабас, професор по международно право, който председателства комитет на ООН, разследващ конфликта на Израел с Хамас през 2014 г., обясни, че има ниска летва за съда да издаде разпореждане срещу Израел. Той коментира пред “BBC”, че Южна Африка трябва да докаже, че има елементи, които подкрепят нейния случай, за да може съдът да издаде заповед, въпреки че това няма да включва вземане на окончателно решение дали действително се извършва геноцид или не .

Южна Африка е силно критична към военната операция на Израел в Газа и нейният управляващ Африкански национален конгрес има дълга история на солидарност с палестинската кауза.

Виждат се паралели с борбата си срещу апартейда – политика на расова сегрегация и дискриминация, наложена от правителството на бялото малцинство в Южна Африка срещу чернокожото мнозинство в страната до първите демократични избори през 1994 г.

В Газа повече от 23 350 души са били убити, според управляваното от Хамас здравно министерство, от началото на войната след атаките на Хамас срещу Южен Израел на 7 октомври. При тези атаки бяха убити около 1300 души – главно цивилни – и около 240 други взети за заложници.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments