Задължително е трябвало да бъдат назначени допълнителни експертизи при случая с 18-годишната Дебора М. от Стара Загора. Това коментира главният координатор на Експертния съвет по съдебна медицина към Министерството на здравеопазването доц. Александър Апостолов в ефира на „bTV“. По думите му казусът като травматични увреждания не е лек и от съдебно-медицинска гледна точка. И е категоричен, че не може да се очаква при несъбрана изцяло медицинска документация и данни, медикът да направи убедено заключение и категоричен отговор.
Информацията трябва да бъде събрана по процесуален ред от разследващите и да бъдат представени на съдебния лекар, уточни доц. Апостолов. Той смята, че пропускът е извършването на непълно, незавършено и бързо разследване.
„Лека телесна повреда е правно понятие. Ние, като съдебни лекари, имаме право да установим медико-биологичните показатели на една телесна повреда – да установим увреждането, да опишем неговите характеристики, да локализираме в коя част на човешкото тяло е. Оттам нататък единствено право на съда е да приеме или отхвърли една съдебно-медицинска експертиза и да отнесе тези медико-биологични характеристики към тази или онази телесна повреда“, коментира доцент Апостолов.
На онзи етап на изследването старозагорският съдебен лекар си е свършил добре работата, смята експертът. По думите му често съдебно-медицинската експертиза не е едномоменен акт, а може да бъде разширявана и допълвана. И подчерта, че експертизите се назначавали от съдебните органи.
Предстои здравното министерство да разгледа проекта на медицинския стандарт по съдебна медицина. След това ще бъде публикуван за обществено обсъждане и накрая – окончателно утвърден.