Съдия Калайджиева: Поведението на Висшия съдебен съвет подкрепя статуквото

0
72
Висш съдебен съвет /ВСС/
Висш съдебен съвет. Снимка: Скрийншот от Google Maps

Поведението на Висшия съдебен съвет /ВСС/ подкрепя статуквото, коментира за „БНР“ съдия Здравка Калайджиева, правозащитник и съдия в ЕСПЧ от 2008 до 2015 г. по повод решението на Съвета да отхвърли с 12 на 8 гласа като недопустимо внесеното от правосъдния министър Янаки Стоилов искане за освобождаване на Иван Гешев от поста главен прокурор. Тя смята, че в приблизително 7-часовия дебат Съветът е направил всичко по силите си да изтъкне защо не може приеме предложението, а не дали правосъдният министър е компетентен да направи подобно предложение.

Съдия Калайджиева уточни, че според текстовете в Конституцията правосъдният министър има правото да иска ВСС да се произнесе по назначаването или освобождаването на който и да е магистрат. Но ВСС предпочете да обсъжда това предложение като такова за дисциплинарно наказание, което е много далече от реалното съдържание от едно искане за освобождаване заради уронване на престижа на съдебната власт, каквото всъщност искаше Стоилов от ВСС, добави тя. По думите й Съветът е отказал да се произнесе като е приел, че искането на министъра е недопустимо.

„Да се приеме предложението за разглеждане по същество означава ВСС да направи преоценка на поведението на главния прокурор. … Не конкретно личността на Иван Гешев, а изобщо положението, уредбата на главния прокурор в Конституцията и в българското законодателство и реалното упражняване на правомощията, които са предоставени по Конституция и по закон. Те бяха критикувани многократно не за друго, а защото са безконтролни и ВСС доказа това със заседанието си в четвъртък“, посочи Калайджиева.

Казусът дали може главният прокурор да бъде разследван е много ясно уреден в закона, а именно – всеки прокурор може да започне наказателно производство срещу главния прокурор като срещу всяко друго лице, твърди съдийката. Според нея правилният въпрос е защо това не се случва и коментира:

„Не се случва, защото всеки прокурор е кадрово зависим от главния. Това не е за пренебрегване. Членовете на ВСС също са зависими – не докато са във ВСС, но когато се върнат след мандата си отново в системата на прокуратурата. Поведението на членовете на ВСС, особено прокурорската колегия, всякога е било пряко подчинено на волята на главния прокурор.“

Съдийката подчерта, че според Конституцията прокуратурата има монопол върху обвинението: „Излиза така, че българското правосъдие зависи от прокуратурата, а не от съда. Това е огромен проблем, който засяга всички ни заради корупцията.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments