
Африканският регион Сахел е „епицентърът на световния тероризъм“ и за първи път в него са регистрирани „над половината от всички смъртни случаи, свързани с тероризъм“, според Глобалния индекс на тероризма (ГИТ), предава „BBC“.
В новия доклад на организацията се казва, че в този полусух район на юг от пустинята Сахара са загинали 3885 души от общо 7555 в световен мащаб. В доклада на ГИТ се допълва, че докато глобалната цифра е намаляла от пика от 11 000 през 2015 г., цифрата за Сахел се е увеличила почти десетократно от 2019 г. насам, тъй като екстремистките и бунтовническите групировки „продължават да изместват фокуса си“ към региона.
Индексът се публикува от Института за икономика и мир – мозъчен тръст, посветен на изследването на глобалния мир и конфликти. В него тероризмът се определя като „заплаха или реално използване на незаконна сила и насилие от страна на недържавен субект за постигане на политическа, икономическа, религиозна или социална цел чрез страх, принуда или сплашване“.
Сахел се простира от западния бряг на Африка на изток през целия континент. Според определението на ГИТ регионът включва части от 10 държави: Буркина Фасо, Мали, Нигер, Камерун, Гвинея, Гамбия, Сенегал, Нигерия, Чад и Мавритания.
В Сахел се наблюдава една от най-високите раждаемости в света, а почти две трети от населението е на възраст под 25 години. За разлика от Запада, където „тероризмът на самотните актьори е във възход“, в Сахел се наблюдава бързо разрастване на войнстващи джихадистки групи, се посочва в доклада. В него се казва, че повечето от нападенията там са извършени от две организации: филиала на групировката „Ислямска държава“ в Сахел и Jama’at Nusrat al-Islam wal Muslimeen (JNIM) – клон на „Ал Кайда“.
„Те се опитват да въведат нови правни порядки“, обяснява Ниагале Багайоко, председател на Африканската мрежа на сектора за сигурност. Той уточнява:
„Опитват се да осъществяват правосъдие по-специално въз основа на шериата.“
И в този процес, казва тя, те „се конкурират помежду си“ за земя и влияние.
Според експертната група на ООН за Мали ИД-Сахел е удвоила територията, която контролира в Мали след превратите в страната през 2020 г. и 2021 г. – предимно в източната част, близо до границите с Буркина Фасо и Нигер – докато JNIM също продължава да разширява обхвата си.
В доклада на ГИТ се отбелязва, че и двете групировки са вербували повече бойци, включително деца войници в случая на ИД.
„В някои случаи хората са склонни да се намират в точка на безпомощност към момента, в който решат да се присъединят към войнстваща групировка“, коментира Бевърли Очиенг, старши анализатор, специализиран в областта на франкофонска Африка в Control Risks, консултантска компания за геополитически рискове.
„Това са общности, които са много уязвими.“
В доклада на ГИТ се обяснява как политическата нестабилност и слабото управление създават идеални условия за разрастване на бунтовническите групи, като се посочва, че конфликтите са „основният двигател на тероризма“.
Сахел понякога се нарича „поясът на преврат“ в Африка. От 2020 г. насам в региона, определен в доклада на GTI, са извършени шест успешни преврата: два в Мали, два в Буркина Фасо, един в Гвинея и един в Нигер. Понастоящем всички тези държави се управляват от военни хунти.
„В Сахел се наблюдава разпад на държавното общество“, заяви д-р Фолаханми Айна, експерт по региона в университета SOAS в Лондон. По думите му:
„Това се дължи на дългогодишно пренебрегване от страна на политическите лидери, които невинаги са давали приоритет на управлението, ориентирано към хората, и местните недоволства са се разпалили, което е довело до опити на терористични групи да ги използват.“
Съществуваше мнението, че гражданските правителства не са в състояние да се справят със заплахите за сигурността от страна на бунтовническите групи, „но въпреки че тези хунти поеха властта, те не подобриха непременно ситуацията на място и всъщност несигурността се влоши“, споделя д-р Айна.
„Хунтите са професионално неподготвени за трудностите на управлението.“
Всъщност през 2024 г. Буркина Фасо остава най-засегнатата от тероризъм страна за втора поредна година според ГИТ. През 14-те години от началото на доклада тя е единствената държава, която оглавява списъка, но не е Ирак или Афганистан.
Според доклада на ГИТ джихадистките групи поддържат операциите си в Сахел с редица незаконни икономически дейности, включително отвличания с цел откуп и кражба на добитък.
Регионът се е превърнал и в ключов маршрут за трафикантите на наркотици, които пренасят кокаин от Южна Америка към Европа, и в доклада се отбелязва:
„Трафикът на наркотици представлява една от най-доходоносните от финансова гледна точка незаконни дейности, свързани с тероризма в Сахел.“
В доклада се посочва, че някои групировки се отклоняват от прякото участие в организираната престъпност и предпочитат да „печелят пари, като налагат данъци или осигуряват сигурност и защита срещу заплащане“.
По-нататък в доклада се обяснява:
„Този модел не само генерира приходи, но и помага на тези групи да се интегрират в местните общности, засилвайки влиянието си.“
Бунтовническите групировки се борят и за контрол над богатите природни ресурси на Сахел. Нигер е седмият по големина производител на уран в света, а нерегламентираните занаятчийски златни мини, открити в целия регион, често се използват от групировки като ИД-Сахел и JNIM.
След неотдавнашната вълна от преврати правителствата в Сахел се насочиха от западните съюзници, като Франция и САЩ, към Китай и Русия за подкрепа в борбата с бойците.
„Точно сега виждаме, че Русия поема по-настойчив контрол над руските паравоенни формирования в региона, известни като Африканския корпус [бивш Вагнер]“, коментира г-жа Очиенг. Тя добавя:
„Тяхната работа е да обучават и подкрепят местните армии, за да могат да се противопоставят на бунтовниците в региона, но досега това не е било ефективно.“
В резултат на това докладът на ГИТ предупреждава, че сега съществува риск от преливане отвъд така наречения „епицентър на терора“ към съседните държави.
Всъщност в него се казва, че това може би вече се случва – през 2024 г. в Того са регистрирани 10 нападения и 52 смъртни случая, което е най-много от началото на отчитането на индекса. Те са били съсредоточени предимно по границата на страната с Буркина Фасо.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм
Тръмп обмисля облекчаване на митата за продукти, съвместими с USMCA